هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

هشدار دانشمندان درباره پیامد گرم شدن زمین برای اوقیانوس ها

٧ بهمن 1387

گروهی از دانشمندان دانمارکی می گویند تحقیقات آن ها نشان می دهد که افزایش گرمای کره زمین می تواند به ایجاد "مناطق مرگ" در اقیانوس ها منجر شود.

به گفته این دانشمندان، چنین تحولی امکان دارد که ادامه زندگی ماهی ها و دیگر موجودات زنده در "مناطق مرگ" اوقیانوس ها را برای بیش از دو هزار سال از بین ببرد.

این پژوهشگران در شبیه سازی کامپیوتری خود فرض را بر این گذاشته اند که در بدترین شرایط میزان گاز دی اکسید کربن موجود در هوا تا پایان قرن 21 میلادی سه برابر افزایش پیدا کند.

دی اکسید کربن مهم ترین گاز گلخانه ای عامل گرم شدن کره زمین شناخته شده است.

بر اساس تحقیقات این دانشمندان، سه برابر شدن گاز دی اکسید کربن در هوا سبب خالی شدن اکسیژن در پهنه های وسیع اقیانوسی و در نتیجه از بین رفتن ماهی ها و دیگر اشکال برتر حیات در دریاها و اوقیانوس ها را در پی خواهد داشت.

دانشمندان می گویند سطح بزرگ اقیانوس ها باعث می شود تا روند بازگشت به وضعیت عادی قرن ها طول بکشد.

به گفته آن ها، حتی اگر میزان دی اکسید کربن در هوا تا پایان قرن جاری پنجاه درصد هم افزایش پیدا کند، بخش های وسیعی از اوقیانوس ها با کمبود اکسیژن مواجه خواهد شد.

موضوع گرمایش زمین در کل یکی از مهم ترین موضوع های مطرح شده در محافل علمی و سیاسی جهان است.

سران هشت کشور بزرگ صنعتی جهان( گروه 8) در سال گذشته میلادی اعلام کردند در نظر دارند تا سال 2050 میزان تولید گازهای گلخانه ای را پنجاه درصد کاهش دهند.

سازمان های طرفدار محیط زیست اقدام هایی که تا کنون در سطح جهانی در زمینه کاهش میزان گازهای گلخانه ای انجام شده است را کافی نمی دانند

bbc

  
; ساعت ۸:٠٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۸ بهمن ۱۳۸٧