هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

پنج سال آینده قطب شمال بدون یخ

 

زمان برای توقف وضع موجود کوتاه است. طی ۵ تا ۱۰ سال آینده قطب شمال عاری از یخ می شود.
تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین به مرز خطرناکی رسیده است.
اینها گفته های یکـــــی از بزرگ ترین دانشمندان اقلیم شناس ناسا است؛ فردی که آینده خطرناکی را برای زمین پیش بینی کرده است.
دانشمند اقلیم شناس ناسا دکتر «جیمز هانسن» فیزیکدان ۶۳ ساله، در سال ۱۹۶۷ به آژانس فضایی امریکا پیوست. وی که تاکنون تلاش های بسیاری را در زمینه شبیه سازی کامپیوتری گرم شدن آب و هوای کره زمین در انستیتو «گودارد» در «منهتن» انجام داده است، یکی از منتقدان موضع دولت بوش در رابطه با افزایش گازهای گلخانه یی به خصوص دی اکسیدکربن و تغییرات آب و هوایی است.هانسن از سال ۱۹۸۸ هشدارهای عمومی زیادی در مورد تهدیدات طولانی مدت گرما در زمین از طریق انتشار گاز دی اکسیدکربن حاصل از سوخت گاز و نفت و سوخت های فسیلی ارائه داده است. وی مشکلات زیادی با سیاستمداران و منتخبان آنها در حکومت های مختلف امریکا داشته است؛ در سال ۲۰۰۴ بعد از سخنرانی در دانشگاه لووا قبل از انتخابات ریاست جمهوری، عنوان کرد دولت دهان دانشمندان اقلیم شناس ناسا را بسته است. دکتر هانسن می گوید هیچ چیز مانع از بیان نظراتش در مورد خطرات ناشی از تاخیر بیشتر در جلوگیری از انتشار گاز دی اکسیدکربن نمی شود.
وی می گوید؛ «انتشار عمده این گازها ناشی از تکنولوژی جدید، به خصوص موتور خودروهای جدید است.» وی همچنین در مصاحبه یی در بی بی سی نیوز و روزنامه گاردین پیشنهاد داده بود مدیران اجرایی برخی از شرکت ها مانند اگزون موبیل (بزرگ ترین شرکت نفت و گاز دنیا با درآمدی بسیار بالا) و
Peabody Coal (بزرگ ترین شرکت خصوصی زغال سنگ که ۱۰ درصد الکتریسیته امریکا و۳ درصد الکتریسیته دنیا راتامین می کند) به خاطر جنایت بزرگی که در حق بشریت و محیط زیست کرده اند محاکمه شوند. وی همچنین از لابی کنندگان برای سکوت شان در رابطه با تغییرات آب و هوایی کره زمین انتقاد کرد.
به نقل از کانون دیده بانان زمین، هانسن بعد از سخنرانی اش در ۱۵ دسامبر سال ۲۰۰۶ و اعلام اینکه سال ۲۰۰۵ شاید گرم ترین سال در یک قرن اخیر باشد، مورد مواخذه مقامات رسمی آژانس فضایی امریکا، ناسا، قرار گرفت. دکتر «جیمز هانسن» گفته بود مقامات رسمی اداره مرکزی ناسا، به ستاد روابط عمومی دستور داده بودند که مصاحبه ها، مقاله ها و مطالب وی را که در وب سایت گودارد گذاشته می شود، بررسی کنند.
«جیمز هانسن» و همکارانش معتقدند اطلاعاتی که آنها در معرض افکار عمومی قرار می دهند، سانسور می شود. ولی قائم مقام معاون مدیر روابط عمومی در آژانس فضایی امریکا «دین آگوستا» اظهار داشته است؛ تلاشی برای ساکت کردن هانسن وجود ندارد. روش ناسا این نیست. ما حقیقت را می گوییم،
این ممنوعیت برای تمام کارکنان ناسا است و تمام دانشمندان برای سخنرانی در مورد یافته های علمی خود آزاد هستند، اما اظهارنظرهای سیاسی باید به سیاستمداران و سخنگویان دولتی واگذار شود. دلیل دیگر برای فشار آوردن بر کارکنان ناسا، به نظم درآوردن اطلاعات است. این عمل برای هماهنگی است و مربوط به شخص یا موضوع خاصی مانند گرمایش زمین نمی شود.
اما دکتر هانسن مخالف این مطالب است و می گوید چنین شیوه هایی سدی است در مقابل اشتیاق مردم برای دانستن علل گرم شدن آب و هوای کره زمین، خطر جدی که پیش روی ما است. او می گوید با مردم ارتباط داشتن مهم است، زیرا نگرانی های عمومی شاید تنها چیزی است که قادر است بر علایق خصوصی که موضوع را مبهم جلوه می دهد، غلبه کند.
هانسن روز دوشنبه ۲۳ ژوئن ۲۰۰۸ طی سخنرانی در سالن کاپیتال واشنگتن، دوباره بعد از ۲۰ سال توجه دانشمندان جهان را به خطر گرمایش زمین معطوف کرد و بیان داشت آنقدر وضع موجود آب و هوای کره زمین وخیم است که فقط باید به یک طرح قوی امید داشته باشیم. او اعلام خطر می کند که انتشار گازهای گلخانه یی به مرز خطر رسیده است و نیاز است آن را به میزان سطح سال ۱۹۸۸ برسانیم.
وی می گوید نیروگاه هایی با سوخت زغال سنگ که علت اصلی انتشار دی اکسیدکربن است باید تا سال ۲۰۲۵ در امریکا و در بقیه کشورها تا سال ۲۰۳۰ برچیده شود. میزان دی اکسیدکربن در اتمسفر زمین باید ۳۵۰ قسمت در هر میلیون باشد اما ماه گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته و به ۷/۳۸۶ قسمت در هر میلیون رسیده. من مخالفت خود را برای برپایی نیروگاه های جدید با سوخت زغال سنگ اعلام می کنم. در انگلستان نیز اعتراض کنندگان در محل هایی که برای برپایی این نیروگاه ها معین شده بود چندین بار زنجیر انسانی تشکیل داده اند
.

روزنامه اعتماد

  
; ساعت ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ امرداد ۱۳۸٧