هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

آموزش جغرافیا چرا ؟ و به چه علت؟2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالعه موردی با موضوع  جغرافیا در مدارس ( مدرسه ابتدایی Perry)

  مدرسه ابتدایی  Perry در منطقه erie در پنسیلوانیا نمونه ای از مدارس شهری می باشد. این مدرسه همان وضعیت مدارس اطرافش را دارا  می باشد بجز اینکه شخصی که مدرسه اداره می کند یک جغرافی دان است و برنامه های مدرسه باز تابی از اعمال و باور های اخلاقی اوست . که جغرافیا هم یک علم و هم یک هنر است.

 

Perry بطور کلی حرکتهای اصلاحی را در زمینه جغرافیا در برنامه ریزی درسی اش آغاز کرد .

1- موقعیت
2-
مکان
3-
جابجایی
4-
اثرات متقابل محیط و انسان
5-
ناحیه

اکنون این سوال پیش می آید که در مدرسه Perry  چه می آموزند؟

در این مدرسه یک ارتباط دوستانه ای را بین بچه ها و زمین حتی از دوره پیش دبستانی kinder garden ایجاد کرده اند . دانش آموزان ناهار را در یک دکور جغرافیایی صرف می کنند که چشم اندازی از پنجاه ایالت امریکا را در یک نقشه بزرگ جهانی نشان می دهد . بر روی  یکی از دیوار های کافه تریا ده کشور وسیع  دنیا ،‌ ده کشور پر جمعیت دنیا و ده رود خانه طویل دنیا ترسیم شده است و در دیواری دیگر کودکانی از سرتاسر دنیا با لباسهای محلی شان به طرز زیبایی نشان داده شده اند. در راهروهای ورودی مدرسه نقشه های دیواری بزرگ  از استرالیا ،‌ چین، ژاپن و جاهایی که دور از پنسیلوانیا هستند در معرض دید دانش آموزان قرار دارند . پرچمهایی از ملل مختلف در گوشه و کنار سالن به چشم می خورد و صفحه نمایشی در  رابطه با پرچمها و کشورهایشان اطلاعاتی به دانش آموزان می دهد . در اتاقهای بازی به جای صندلیها فرشهایی  که بافت نقشه دارند پهن شده اند و برای آموزش نیمکره های جغرافیایی برای کودکان پیش دبستانی کلاههایی به شکل نیمکره تهیه شده است.

یک تلویزیون بزرگ با مجموعه ای از فیلمهایی که مناطق طبیعی و مسائل جغرافیایی را به تماشا میگذارد در سالنی قرار داده شده است ..در کلاس ورزش توپهای بسکتبال به شکل کره زمین طراحی شده اند .Perry کتابخانه مجهزی دارد که جدیدترین کتابهای جغرافیایی و غیره را در خود جای داده است . مدیر مدرسه ابتکار جالبی انجام داده است کلیه مدرسین و کار کنان مدرسه هفته ای یک دلار از حقوق به کتابخانه اهداء می کند و با آن هر هفته یک یا دو جلد کتاب جدید خریداری می شود.

برای تشویق دانش آموزان سوالات جغرافیایی طرح می شود و در ازای اولین جواب درست پیتزای مجانی بعنوان جایزه داده می شود.Perry یک ارتباط خواهر خواندگی (sister school) با مدارسی در ژاپن ، انگلستان ،‌ استرالیا ‌، کانادا و چین بر قرار کرده است که در زمینه های فرهنگی با هم همکاری مینمایند و از تجارب هم استفاده می کنند .این مدرسه دارای سایت اختصاصی برای دانش آموزانش هست که در هر زمان اطلاعات جدیدی را از آن طریق دریافت میکنند و سوالاتشان را با معلمان مطرح می کنند.اگر به نمایشگاه نقاشی کودکان این مدرسه  سری بزنیم مشاهده می کنیم که در اکثر آنها نوعی علاقه و عشق به زمین و محافظت و نجات این کره به ترسیم کشیده شده است . که این عشق در نتیجه ارتباط مداوم آنها با جغرافیا ایجاد شده است. نتایج  محلی ،‌ انعکاس جهانیآموزشهای جذاب Perry این امکان را به وجود آورده است که یک چهارم دانش آموزان این مدرسه با توجه به آموزشهای مخصوصی که دریافت کرده اند در آزمونهای سراسری نمرات بالای متوسط را بدست آورند.Gil Grosvenor رئیس هیئت مدیره و رئیس انجمن ملی جغرافیا معتقد است " حتی اگر کسانی که اطلاعات جغرافیایی اندکی دارند بعد از بازدید از مدرسه ابتدایی Perry تشخیص خواهند داد که حتی دانش آموزان سطح پایین این مدرسه از بچه های مدارس دیگر موفق تر خواهند بود."

 منابع : 

1- 20KIERAN@ EDUCAREPRESS.COM
 2-
HTTP://WWW.NEW_HORIZONS.ORG
 3-HTTP://ESD.IU5.ORG/PERRY/GEOLAB/HTM
 4- HTTP://WWW.EDUCAREPRESS

http://www.tehranedu.com/subparts/gam84/joghrafi/sheveh%20tadreis.htm

 


 

 

  
; ساعت ٧:۳٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ اسفند ۱۳۸٦