هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

افزایش سوانح طبیعی، هشدار آکسفام

سازمان امداد بین المللی آکسفام هشدار داده سوانح طبیعی مربوط به آب و هوا در 20 سال گذشته چهار برابر شده اند و کشورهای جهان باید برای مقابله با این سوانح آمادگی بیشتری داشته باشند.

در گزارش این سازمان آمده افزایش جمعیت به معنی این است که در زمان وقوع این سوانح، تعداد بیشتری از مردم آسیب خواهند دید.

بر اساس این گزارش گرم شدن جو کره زمین عامل افزایش تعداد این سوانح است.

گزارش سازمان آکسفام می گوید در حالی که در دهه 80 میلادی سالانه 120 سانحه طبیعی مرتبط با شرایط آب و هوایی رخ می داد در حال حاضر این آمار به 500 سانحه در سال رسیده است.

بر اساس این گزارش میزان سیل در همین دوره 6 برابر شده است.

از سوی دیگر این سازمان در خصوص افزایش سوانح طبیعی با دامنه و شدتی محدود ابراز نگرانی کرده و گفته در حالی که این سوانح نیزبه تعداد زیادی از مردم آسیب می زنند، معادل سوانح گسترده تر توجه جهان و کمک های بین المللی را جلب نمی کنند.

نویسندگان این گزارش استدلال کرده اند عامل اصلی افزایش این گونه سوانح طبیعی تغییرات جوی است چرا که به عنوان مثال بارش شدید باران در کنار خشکسالی های متعدد احتمال وقوع سیل های ویرانگر را بیشترمی کنند.

افزایش تعداد این سوانح همراه با افزایش جمعیت جهان است و آکسفام می گوید این افزایش جمعیت مردم را مجبور به زندگی در مناطقی می کند که در صورت وقوع سوانح طبیعی آسیب پذیری بیشتری خواهند داشت.

جان مک گرث از آکسفام می گوید:" مردم برای زندگی به جنگل ها و کوه ها می روند اما این اماکن مناطقی هستند که از باران های سیل آسا آسیب شدیدتری دیده اند و همین موضوع به نوبه خود باعث جابجایی بیشتر می شود."

آکسفام هشدار داده در صورتی که جامعه بین الملل برای کمک خود را آماده شرایط تازه نکند توان پاسخگویی به سوانح طبیعی نخواهد داشت

  
; ساعت ٩:٥۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٥ آذر ۱۳۸٦