هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

تحليل محتوای کتاب انديشه های نو در فلسفه جغرافيا جلد۲(۱)

 

 

 

مژده افزونی میوه باغی دگر        سخت توانی شناخت فلسفه است یا هنر

 

در روز گار پر دغدغه حاضر که هر کسی انبوهی از دلایل را برای ننوشتن دارد ، هنوز بارقه هایی از جهد و جد آسمان بی ستاره دانش جغرافیای کشور را منور می سازد. شاید اگر اغراق نکرده باشم در بین تمامی رشته های علمی موجود ، کم حجم ترین و لاغر ترین نمایه ها مربوط به جغرافیا ست.نگاهی گذرا به نمایه کتاب ماه ویژه تاریخ و جغرافیا گویای این مدعاست.

در چنین شرایطی تالیف هر کتابی در بازار دانش پژوهان جغرافیا با دستان مشتاق فراوانی روبرو خواهد بود .به همین لحاظ کندوکاو محتوای آنها نیز فرصتی غنیمت خواهد بود. در این وادی بر سبک وسیاق تحلیل محتوا، به کنکاش شاخ و برگ درختی نواز باغ استاد شکوئی شدم . و اگر استاد جسارت های احتمالی شاگرد را بر او ببخشند، هم چون سالهای طلبگی بر من منت نهاده اند.  

کتاب اندیشه های نو در فلسفه جغرافیا با عنوان " فلسفه های محیطی و مکتبهای جغرافیایی" در سیزده

 فصل و سیصد صفحه توسط موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی در قطع وزيری  به علاقه مندان جغرافیا عرضه شده است.استاد در پیشگفتار این این کتاب در اثبات این نظر که هیچ اثر جغرافیایی بدون داشتن بنیان فلسفی نمی تواند دارای تاثیر لازم باشد آورده اند که: " در این دنیای پر آشوب و نابسامانی های اجتماعی – اقتصادی که هر روزه موج های تازه ای از نا امیدی، عقب ماندگی و دربدری بر جهان سوم می تازد ، علم جغرافیا باید موج های تازه ای بیافریند و نگاهبان امین و دلسوز حقیقت باشد." و ایشان در این کتاب نیز هم جون آثار دیگرشان معتقدند که جغرافیدان باید آرمان خواهی آگاهانه ای بر اساس دیدگاه فلسفی مشخص و قابل دفاعی داشته باشند . استاد شکوئی سپس به مشکل جغرافیدانان کشور مان اشاره می کنند و علت واپس ماندگی در اندیشه های استوار جغرافیایی را نیز ناشی از عدم توجه به اندیشه ای فلسفی می دانند.در مورد مکتب های جغرافیایی تا حدودی موضوع را متفاوت بیان می دارند و ضمن اشاره به این نکته که مباحث مکتب های جغرافیایی ارائه شده جنبه پیشنهادی دارد؛ چند نکته را به عنوان اصلاح دیدگاه خواننده  قبل از مطالعه اثر تاکید می دارند. برخی از این نکات  قائل بر این موضوعات اند:

1- حقایق و واقعیت های جغرافیایی در اختیار هیچ مکتبی نمی باشد بلکه همه مکتب ها و نظریه های جغرافیایی ، دارای نکات مثبت و منفی هستند.

2- سهم اقتصاد سیاسی و فلسفه سیاسی در تحلیل پدیده ها و مکتب های جغرافیایی بیش از سایر مقولات است. 

3- در این کتاب دیدگاه ضرورت و واقعیت مورد تاکید بوده و از دیدگاه مکانیکی پرهیز شده است.

4- مطالعات جغرافیایی بدون آشنایی با همه اندیشه ها و مکتب های جغرافیایی  به سطحی نگری منجر خواهد شد.

5- در این کتاب حالت میان رشته ای جغرافیا بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و مرزهای آن در جهت بهینه سازی زندگی بشر تغییر می یابد.

6- استاد از منتقدین احتمالی کتاب می خواهند بدون واسطه و با دیدگاه روشن به تحلیل پدیده های جغرافیایی بپردازند.

۷- در این کتاب نيز تعريفی نواز  جغرافيا ارائه می دهند، مفاهیم جغرافیای نو را برپایه تحلیل ساختار ها ، نهاد ها، عاملین ، فرایند ها ، هندسه متغیر قدرت ، مکان ، زمان ، نظریه های انتقادی و مطالعات فرهنگی استدلال می کنند.و همه این مفاهیم را در بستر محیط طبیعی مورد نظر دارند.

 

  
; ساعت ۸:٥٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸۳