هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

آثار تخريبي و زيبانبار آلودگي هوا بيش از بلاياي طبيعي

کارشناس محيط طبيعي اداره کل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي گفت: به دليل صدماتي که آلودگي هوا بر زندگي انسان‌ها وارد مي‌کند، مي‌توان آن را جزء حوادث و سوانح به شمار آورد.
  
وي افزود: آثار تخريبي و زيبانبار آلودگي هوا بر زندگي و سلامت مردم از بلاياي طبيعي بيشتر است اما چون بروز نتايج آن کند و تدريجي است کمتر به آن توجه مي‌شود.
  
  
وي ادامه داد: زلزله و سيل در يک مقطع زماني کوتاه و در يک منطقه کوچک رخ مي‌دهد و در اثر آن تعدادي از افراد مصدوم يا فوت مي‌شوند اما اثرات زيانبار آلودگي هوا خيلي وسيع‌تر و طولاني مدت است.
  
  
وي بروز بيماري‌هاي تنفسي،‌ آسم، تنگي نفس، برونشيت مزمن، بيماري‌هاي ريوي، سرطان ريه و بيماري‌هاي قلبي را از نتايج آلودگي هوا دانست و افزود: سوزش چشم، تنگي نفس، مشکلات تنفسي در کودکان و حساسيت‌هاي تنفسي افراد بزرگسال ناشي از آلودگي هوا است، با اين وجود مردم خطر آلودگي هوا را عميقا احساس نمي‌کنند و بايد اهميت اين موضوع را براي آن‌ها مطرح کرد.
  
  
کارشناس محيط طبيعي اداره کل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي با اشاره به تاثير عوامل انساني و حوادث طبيعي در افزايش آلودگي هوا گفت: از عوامل طبيعي زلزله، سيل، آتش‌سوزي جنگل‌ها، خشکسالي و سرمازدگي و از عوامل انساني مي‌توان کارخانجات و وسايل نقليه را ذکر کرد که هر کدام به نوعي باعث آلودگي هوا مي‌شوند.
  
  
او با بيان اينکه اين سوانح طبيعي در مناطق مختلف استان رخ مي‌دهد، افزود: زلزله به تاسيسات شهري و ساختمان‌هايي که در آن‌ها مواد سوختني، ‌مواد محترقه و مواد شيميايي نگه‌داري مي‌شوند آسيب مي‌زند و در نتيجه پس از رخداد زلزله گازهاي سمي و بيماري‌زا در هوا منتشر و موجب بروز بيماري مي‌شود.
  
  
وي مقاوم‌سازي ساختمان‌هاي خطرساز را در برابر زلزله امري ضروري دانست و گفت: متاسفانه در حال حاضر اين ساختمان‌هاي خطرساز و مشکل‌آفرين، مقاومت و ايمني کافي را در برابر زلزله ندارند.
  
  
وي با اشاره به تاثير طوفان در افزايش ذرات معلق هوا و بروز بيماري‌هاي تنفسي و مشکلات بينايي گفت: سيل و خشکسالي و آتش‌سوزي جنگل‌ها با حذف پوشش گياهي سطح خاک، باعث افزايش گرد و غبار در هوا مي‌شوند علاوه بر اين آتش‌سوزي‌ها به طور مستقيم هوا را آلوده مي‌کنند.
  
  
وي ادامه داد: در سرمازدگي‌ها و يخ‌بندان‌ها به دليل کاهش شديد درجه حرارت ممکن است موتورها سوخت ناقص داشته باشند علاوه بر اين مصرف مواد سوختي طبيعتا در اين مواقع افزايش مي‌يابد و باعث آلودگي هوا مي‌شود.
  
  
وي با اشاره به اهميت مديريت ريسک حوادث طبيعي، انجام اقداماتي در جهت به حداقل رساندن صدمات ناشي از اين حوادث را ضروري دانست و گفت: پيش‌بيني دقيق طوفان‌ها، کاشت درختان و شناسايي و مقاوم‌سازي مناطق آسيب‌پذير اقدامات موثري به منظور کاهش اثرات مخرب طوفان است.
  
  
وي ساخت سدها و حفر کانال را در مهار سيل موثر دانست و گفت: مشهد سيل بند خوبي دارد و براي کنترل سيل در خارج از اين شهر اقداماتي صورت گرفته است.
  
وي افزود: براي مقابله با آتش‌سوزي جنگل‌ها بايد مناطق مستعد قبل از وقوع شناسايي و وسايل اطفاي حريق در اين مناطق افزايش يابد.
  
  
کارشناس محيط طبيعي اداره کل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي آلودگي هواي مشهد را علاوه بر علل طبيعي ناشي از آلاينده‌ها (کارخانه‌ها و وسايل نقليه) موقعيت جغرافيايي مشهد و پارامترهاي جوي دانست و افزود: ميزان آلاينده‌ها و موقعيت شهر مشهد هميشه ثابت است اما تغييرات جوي و وارونگي دما به خصوص در زمستان تاثير مهمي در افزايش آلودگي هواي مشهد دارد.
  
  
وي در رابطه با راهکارهاي کاهش آلودگي هواي مشهد گفت: گازسوز کردن خودروها، استفاده از وسايل نقليه عمومي، استفاده از بنزين بدون سرب، تغيير در ساختار کاربراتور ماشين‌ها، روان کردن ترافيک، استفاده از فيلتر، افزايش سرانه فضاي سبز، جايگزيني خودروهاي فرسود، احداث خطوط قطار شهري و پارکينگ و اندازه‌گيري انتشار مواد آلاينده از اقدامات موثر در جهت کاهش آلودگي هوا در مشهد است

  
; ساعت ٩:٠٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦