هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

انتشار نقشه ۲۸۴ ساله خليج فارس

شهرت و آوازه خليج فارس در جهان بى اغراق قدمتى بيش از پيدايش علم جغرافيا و روى آوردن سياحان و كاوشگران به ترسيم وتكثير نقشه هاى جغرافيايى اقصى نقاط جهان دارد؛ چنانكه در كهن ترين نقشه هاى ترسيم شده در هزاره هاى پيش از ميلاد نام اين معروف ترين و مهم ترين آبراه بزرگ جهان با نام فارس قرين بوده و در هيچ دوره اى از تاريخ نقشه اى يافت نشده است كه آن را با نامى ديگر معرفى كرده باشد. در واقع، خليج فارس در دوران هاى فرمانروايى بسيار گسترده و بزرگ ايرانيان دريايى در ميان سرزمين پهناور ايران بوده است.
از اين رو، درجهان موزه معروف و معتبرى نيست كه دست كم به نقشه اى از خليج فارس مزين نباشد، به گونه اى كه اگر بتوان اين نقشه ها را در يك جا گردآورد و به نمايش گذاشت، كلكسيونى ديدنى و بى نظير پديد خواهد آمد.
* انتشار نقشه قديمى و نفيس ايران
با توجه به ارزش و اهميت تاريخى نقشه هاى خليج فارس، مركز دائره المعارف بزرگ اسلامى به تازگى چاپ و انتشار يك نقشه نفيس و قديمى را در دستور كار قرار داده است.كاظم موسوى بجنوردى، رئيس مركز دائره المعارف بزرگ اسلامى در اين مورد گفت: اين مركز يك نمونه از نقشه هاى قديمى و نفيس خود را كه در ۲۸۴ سال قبل ترسيم شده است به جهانيان معرفى مى كند.
به گفته وى، اين اثر با ارزش در سال ۱۷۲۴ ميلادى بوسيله ژ.دوليل، مهندس ارشد انجمن علوم امپراتورى فرانسه به شيوه چاپ سنگى در پاريس چاپ و منتشر شده و يكى از ده ها نمونه نقشه هاى چاپ شده به وسيله كارتوگرافان جهانى است كه حدود و ثغور كشور ايران را در دوره صفويه نشان مى دهد و نام خليج فارس در همه آنها آورده شده است.موسوى بجنوردى افزود: اين اثر از سوى بخش دانشنامه خليج فارس كه تدوين آن را پژوهشكده ابوريحان بيرونى وابسته به مركز دائره المعارف بزرگ اسلامى اخيراً شروع كرده است، اهدا خواهد شد. طراحى و چاپ اين نقشه قديمى و نفيس را غلامرضا سحاب، يكى از كارتوگرافان و جغرافيدانان برجسته كشور برعهده داشته است.
قرار است اين نقشه از طرف پژوهشكده ابوريحان براى معرفى در دنيا به دانشگاه هاى كشورهاى جهان و كتابخانه ها و مراكز علمى آنها و همچنين به كتابخانه ها، مراكز علمى و دانشگاه هاى كشورمان اهداء شود. وى افزود: با اين كار كه تا كنون در كشور بى سابقه بوده است،صحت حقانيت ايران در مورد نام خليج فارس در بعد بين المللى بيش از پيش نمايان مى شود.
روزنامه ايران

  
; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٦