هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

گرمایش جهانی

یکی از بزرگترین چالشهای پیش روی انسان در عصر جدید، مساله تغییرات آب و هوایی و گرم شدن دمای میانگین سیاره زمین است.
پس از وقوع انقلاب صنعتی ، تولیدات صنعتی همراه با آزاد کردن مقادیر عظیمی از گازهای گلخانه ای در جو زمین همراه شد. گازهای گلخانه ای که یکی از معروف ترین آنها دی اکسیدکربن است نام خود را به دلیل اثری که در محیط ایجاد می کنند ، گرفته اند. اگر شما هم در خلال یک روز سرد پاییزی یا زمستانی به یک گلخانه شیشه ای یا پلاستیکی رفته باشید ، احتمالا می توانید چنین اثری را بخوبی درک کنید. در این گلخانه ها ، با وجود آن که هیچ ابزار گرمایی ویژه ای مورد استفاده قرار نمی گیرد اما دما به طور قابل ملاحظه ای از محیط اطراف بالاتر است.
دلیل این موضوع به تابش های خورشید برمی گردد که پس از ورود به گلخانه با تغییر انرژی به تابشهای فروسرخ حرارتی تبدیل می شوند و نمی توانند از فضای گلخانه فرار کنند و باعث می شوند دمای درون گلخانه به طور چشمگیری افزایش یابد. حال تصور کنید بتوان کل سیاره را درون پوشش گلخانه ای قرار دهید. برای این کار لازم نیست که پلاستیک اطراف زمین بکشید بلکه گازهای گلخانه ای این کار را برای شما انجام خواهند داد و به همین دلیل است که آنها را گازهای گلخانه ای می نامند.
تولید و پخش گازهای گلخانه ای طی سالیان گذشته باعث شده دمای میانگین سیاره ما در حد یک درجه سانتی گراد افزایش یابد. همین افزایش به نظر ناچیز ماشه تغییرات گسترده ای را چکانده است که می تواند سرنوشت سیاره ما را تغییر دهد. تعداد بسیار زیادی از گونه ها بر اثر این تغییرات در معرض نابودی قرار گرفته اند و روند آب شدن یخهای قطبی سرعت بیشتری گرفته که ممکن است در سالهای آینده آغازگر یک عصر یخبندان جدید باشد. در سالهای اخیر تلاشهای فراوانی برای مبارزه با آثار این فرآیند مخرب آغاز شده است که موفقیت همه آنها در گرو اطلاع عمومی از چنین پدیده ای است.
تارنمای گرمایشی زمین در نشانی www.globalwarning.com یکی از پایگاه های اطلاع رسانی ، شامل داده های موردنیاز در این خصوص است که می تواند برای علاقه مندان به موضوع نقش مرجعی ابتدایی را بازی کند. با رجوع به بخشهای مختلف این تارنما ، می توان از اثرات ، علل و تهدیدهای گرمایش جهانی آگاه و با برخی از روشهای مقابله با این تهدید نیز آشنا شد.

روزنامه جام جم

 

  
; ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ مهر ۱۳۸٦