هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

تسليت به مناسبت درگذشت استاد يداله فريد

 

بانهايت تاسف خبر درگذشت استاد فرزانه دکتر يداله فريد را صبح ديروز شنيدم . برای ايشان علو درجات و برای بازماندگانشان صبر آرزو دارم . ضايعه درگذشت اين استاد گرانقدر را به همه جامعه جغرافيايی کشور به خصوص شاگردانش ايشان تسليت عرض می کنم. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

به گزارش ايرنا، پروفسور يدالله فريد استاد جغرافياي ايران  با نيم قرن تجربه تدريس و تحقيق به جهت عارضه قلبي درگذشت.
وي كه به عنوان چهره ماندگار جغرافياي كشور در سال ۱۳۸۵ از دست رئيس جمهور لوح سپاس دريافت كرده بود در ادامه درمان و عليرغم تلاش تيم پزشكان در كشور آمريكا دار فاني را وداع گفت و جامعه دانشگاهي و فرهيختگان خصوصاً مردم شريف آذربايجان را دغدار كرد.
پروفسور يداله فريد در اسفند ۱۳۰۸ در شهر تبريز بدنيا آمد. تحصيلات ابتدايي ايشان از دبستان كمال تبريز آغاز و تحصيلات دوره متوسطه را در دبيرستان فردوسي گذارنده و تحصيلات دانشگاهي را تا مقطع ليسانس در دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تبريز در رشته تاريخ و جغرافيا ثبت نام نموده و در سال ۱۳۲۹ به دريافت درجه ليسانس در رشته‌هاي تاريخ، جغرافيا و علوم تربيتي با رتبه اول نائل شد. پس از اخذ ليسانس جهت ادامه تحصيل عازم كشور فرانسه گرديده و با تحصيل در دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه سوربن پاريس با درجه ممتاز (Tres Honorable) موفق به اخذ درجه دكتري جغرافياي انساني با گرايش شهري گرديد. از سال ۱۳۴۲ همكاري خود را با دانشگاه تبريز آغاز كرده و تا سال ۱۳۷۵ خدمات ارزنده‌اي را در تربيت نيروهاي تحصيلكرده دانشگاهي خصوصاً دوره‌هاي تحصيلات تكميلي كارشناسي ارشد و دكتري در رشته جغرافيا ارائه كردند.
وي به جهت علاقه‌ وافرش در خدمت به مردم شريف آذبايجان خصوصاً مناطق محروم و كمتر توسعه يافته استان از سال ۱۳۷۸ با پايه ۱۲ استادي به عضويت هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهر درآمد و با فعال نمودن گروه‌هاي جغرافيا در دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهر و كمك به ايجاد دوره تحصيلات تكميلي رشته جغرافيا، در اين دانشگاه خدمات ارزنده‌هاي را ارائه كرد.
اين استاد جغرافيا همچنين مؤسس و مدير مسئول نشريه فضاي جغرافيايي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهر با درجه علمي - پژوهشي بودند كه اين نشريه امسال در بين ۱۱۲ نشريه دانشگاه آزاد اسلامي كشور رتبه اول را كسب كرد.

پروفسور فريد داراي 24 مقاله علمي و پژوهشي چاپ شده در مجلات معتبر بين‌المللي و نيز 13 جلد كتاب مي‌باشد كه 3 مورد آن توسط دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهر به چاپ رسيده است و از بين آنها كتاب شناخت‌شناسي و مباني جغرافيايي انساني ايشان به عنوان كتاب سال 80 انتخاب گرديد
.

  
; ساعت ٧:٠٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٩ امرداد ۱۳۸٦