هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

'فعالیت های انسانی بر بارندگی اثر گذاشته است'

دانشمندان می گویند نخستین شواهد قطعی از تاثیر فعالیت های انسانی بر الگوهای جهانی بارش باران را پیدا کرده اند.

محققان طی مقاله ای در نشریه "نیچر" نوشتند دلایل آشکاری یافته اند که نشان می دهد گرمایش زمین باعث افزایش بارندگی در شمال اروپا و کاهش آن در بخش های جنوبی صحرای آفریقا و بخش هایی از آسیا شده است.

دانشمندان از سال ها قبل قادر به مشاهده شواهد گرمایش زمین در رخدادهای طبیعی مانند دمای سطح دریاها و هوا بوده اند، اما این نخستین مطالعه ای است که شواهدی از تاثیر مصرف سوخت های فسیلی توسط انسان بر الگوهای بارش به دست می دهد.

تیمی از محققان بین المللی به مقایسه تغییرات عینی در میزان بارش طی 75 سال گذشته با الگوهای پیش بینی شده توسط 14 مدل کامپیوتری پرداختند.

این مقایسه نشان دهنده انطباق عمومی آن دو در مورد متوسط میزان بارندگی بود اما دانشمندان همچنین متوجه برخی موارد چشمگیر افزایش و کاهش در قسمت هایی از جهان شدند که تنها با گرمایش ناشی از فعالیت های انسانی قابل توجیه بود.

برای مثال درحالی که ناحیه "ساحل" در آفریقا شاهد کاهش شدید بارندگی در دهه های اخیر بوده است، میزان بارش در بخش هایی از شمال اروپا و کانادا در حدود 10 درصد افزایش یافته است.

دانشمندان مسئول این مطالعه می گویند نمی توانند بگویند که آیا پدیده های شدید جوی امسال مستقیما ناشی از گرمایش زمین است یا خیر.

اما مدل های جوی حاکی از آن است که افزایش بارندگی شدید در بسیاری نقاط جهان با افزایش دما متداولتر خواهد شد.

 منبع :
 BBC

 

  
; ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٦