هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

آخرین خسوف سال 85

آخرین ماه گرفتگی خسوف سال 85 و نخستین ماه گرفتکی کامل سال 2007 شبانگاه شنبه دوازدهم اسفند روی می دهد .

شبانگاه شنبه 12 اسفند با قرار گرفتن زمین بین ماه و خورشید , سایه زمین روی ماه قرار می گیرد و پدیده ماه گرفتگی و یا همان خسوف اتفاق می افتد.

انجمن نجوم آماتوری ایران اعلام کرد, در ساعت یک و 22 ثانیه بامداد یکشنبه سیزدهم اسفند 85 ماه گرفتگی جزئی آغاز و در ساعت 2 و 14 دقیقه و 13 ثانیه ماه به طور کامل وارد سایه می شود و گرفت کامل آغاز خواهد شد.

اوج گرفت کامل ماه در ساعت 2 و 50 دقیقه و 56 ثانیه روی می دهد و ساعت 3 و 27 دقیقه و 37 ثانیه این ماه گرفتگی کامل پایان می یابد و خسوف جزیی مرحله دوم آغاز می شود .

در ساعت 4 و 41 و 28 ثانیه ماه گرفتگی جزیی نیز پایان و عملا از دید ناظر زمینی , ماه گرفتگی پایان می یابد.

در زمان این خسوف , ماه در گره نزولی بوده و سه و دو دهم شبانه روز پیش از رسیدن به اوج مداری یعنی بیشترین فاصله با زمین است‌,ماه در هنگام گرفت در صورت فلکی شیر اسد و 13 درجه شرق ستاره مشهور قدر یک و سه دهم قلب الاسد خواهد بود 73 دقیقه گرفت کامل است که البته ماه باز هم از قطر مخروط سایه عبور نخواهد کرد.

این ماه گرفتگی در همه پهنه ایران به راحتی حتی از درون شهرها قابل رویت است و هنگام خسوف کامل صورت های فلکی بهاری در آسمان نیز رویت می شوند.

مطالعه روی ماه و عبور سایه از روی دهانه ها یکی از فعالیتهای آماتوری همراه ثبت گزارش عکاسی و فیلمبرداری از این واقعه آسمانی است که به تلسکوپ و ابزار نیاز ندارد و برای انسان و چشم خطری در بر نخواهد داشت.

به گزارش انجمن نجوم آماتوری ایران علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه این ماه گرفتگی به بخش مقالات سایت به نشانی‌www.iaas.ir مراجعه کنند


.

  
; ساعت ٧:۱٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٩ اسفند ۱۳۸٥