هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

نسل جدید ماهواره‌ها تا سال ۲۰۱۶

شركت صنایع ماهواره‌ای ایریدیوم مدعی است تا سال ۲۰۱۶ نسل جدیدی از ماهواره‌ها را تولید می‌كند.
این نسل جدید- معروف به ماهواره "صورت فلکی"- كه توانایی كنترل محیط و گرفتن عكس از زمین را دارند و مبتنی بر پروتكل اینترنت خواهند بود. قرار است هفته آینده در كنفرانس تخصصی ماهواره در واشنگتن به نمایش گذارده شود.
قرار است این شركت متخصص شبكه‌های ماهواره‌ای، در طول دو سال آینده تمام برنامه‌ریزی‌های لازم اعم از عقد قرارداد با شركا و تامین منابع مالی لازم را مشخص كند تا در هنگام انجام كار با مشكلی مواجه نشود.
این پروژه كه پیش‌بینی می‌شود برای اجرایی شدن ۲ میلیارد دلار هزینه نیاز داشته باشد، طبق پیش‌بینی‌های انجام شده در سال ۲۰۱۶ نهایی خواهد شد و سرویسهای زیر را به كاربران ارائه خواهد كرد: مانیتور كردن محیط و محل مورد نظر ، عكسبرداری و سیستم مكان‌یابی جغرافیایی ( این سیستم در واقع مكمل GPS كنونی خواهد بود).
این سیستم دارای ۶۶ ماهواره مختلف خواهد بود و از شبكه نوع مش (مشبك یا تور) استفاده می‌كند. پایه سرعت انتقال اطلاعات در آن ۲.۴ كیلو بیت در ثانیه خواهد بود و امكان ارتقاء تا ۱۰ مگابیت در ثانیه خواهد داشت.
این سیستم ماهواره‌ای که مبتنی بر IP (پروتكل اینترنت) است، می‌تواند به راحتی با نرم‌افزارهای شبكه‌ای ارتباط برقرار كند (IP پروتكل مشترك موجود در تمام سیستم‌‌های عامل می‌باشد).
همچنین این سیستم امكان مشاهده عوامل محیطی نظیر تعیین دما و تعیین سطح اقیانوس‌ها را به كاربر می‌دهد،امكان گرفتن عكس با كیفیت بالا از مكان‌های مختلف و یا خانه مورد نظر كاربر در هر نقطه از كره زمین را دارد و با سیستم GPS‌ پیشرفته آن می‌توانید محل یا موقعیت مورد نظر خود را در هر نقطه از كره زمین و با دقت اینچ و فوت به دست آورید.
شركت ایریدیوم در حال حاضر از مودم برای انتقال اطلاعات و فایلها استفاده می‌كنند، ولی قصد دارد تا سال ۲۰۱۴ مودم‌های موجود را به یك چیپ قابل نصب بر روی ابزارهای دیجیتال تبدیل كند.
ایریدیوم كه در سال ۱۹۹۸ راه‌اندازی شده است، یكی از قدرتمندترین گوشی‌های تلفن همراه را در جهان تولید كرده است كه سرویس‌دهی آن نیز بر عهده خودش می‌باشد.
این سرویس بین‌المللی كه در تمام نقاط كره زمین كار می‌كند تقریبا هیچ نقطه كوری ندارد و حتی در قطب جنوب و شمال نیز كار می‌كند.
قبلا قیمت بالای این سرویس و همچنین گوشی بزرگ و سنگین آن باعث عدم موفقیت این شركت در پروژه‌های تلفن همراه شده بود، ولی كمك و یاری آنها به شركت موتورولا و راه‌اندازی شبكه فضایی باعث شد كه سرویس‌دهی شركت موتورولا به یكباره تغییر كرده و این شرکت از ورشكستگی حتمی نجات یابد.
این شركت در سال ۲۰۰۰ و با تغییر مدیریت از بحران خارج گردید و با ارائه سرویس انتقال دادها به دولت آمریكا و صنایع هوایی و كشتیرانی توانست رشد چشمگیری کند و خود را در بین شركت‌های معتبر و فعال در زمینه ارتباطات شبكه‌ای و ماهواره‌ای مطرح كند.
همشهری آنلاین

  
; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٥ اسفند ۱۳۸٥