هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

كفش GPS به بازار آمد

 

آیا تاكنون فكر كرده‌اید اگر كودكتان در راه بازگشت از مدرسه یا وقتی برای خرید با او بیرون رفته‌اید گم شد، برای یافتن او چه می‌كنید؟
كفش
GPS آخرین ساخته بشر برای پیگیری و یافتن یك شخص با استفاده از سیستم GPS (سیستم جهانی موقعیت‌یابی) است كه به راحتی می‌تواند با اتصال یك چیپ كوچك به كفش، مكان و موقعیت فرد مورد نظر را ردیابی كرد.
ایساك دانیل، مهندسی
 طراح این كفش، ابراز امیدواری كرد كه در آینده نه‌ چندان دور بسیاری از مردم اقدام به خرید این نوع كفش‌ها كرده و با فشردن یك كلید، سیستم GPS آن را فعال می‌كنند. در حال حاضر كفش مخصوص بزرگسالان آماده و به قیمت ۳۲۵ تا ۳۵۰ دلار به فروش می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود تا تابستان امسال كفش‌های مخصوص كودكان نیز آماده گردد كه به طور حتم فروش بیشتری خواهد داشت. پیش از این نیز ابزارهای GPS نظیر تلفن همراه، دستبند و ساعت برای ردیابی و تعیین وضعیت انسان‌ها استفاده می‌شد ولی كفش می‌تواند مطمئن‌ترین آنها باشد زیرا گم شدن و فراموش كردن آن تقریباً غیر ممكن است.
كفش
 فوق پس از فشردن كلید روی آن شروع به كار می‌كند و سیگنالی به سرویس مانیتورینگ می‌فرستد كه موجب مشخص شدن موقعیت فرد می‌شود و پس از آن تا زدن كلید كنسل، كفش با سیستم مانیتورینگ در تماس دائم خواهد بود. سیستم مانیتورینگ ماهانه ۱۹.۹۵ دلار هزینه خواهد داشت.
در موارد اضطراری كه كودك نمی‌تواند این كلید را بزند یا گم
 شده است، والدین می‌توانند با درخواست از سیستم مانیتورینگ، به صورت كنترل از راه‌دور، سیستم روی كفش را فعال كرده و آنرا ردیابی كنند. فقط كفش كودك این حالت را دارد و والدین با قرار دادن رمز بر روی كفش كودك می‌توانند از راه دور آن را فعال كنند.
به این ترتیب هرگاه كلید
GPS فشرده شود سیستم شروع به ارسال سیگنال به مانیتورینگ كرده و تا تمام شدن شارژ باتری یا فشرده شدن كلید كنسل به كار خود ادامه می‌دهد.
تاكنون اكثر ابزارهای
GPS دارای اختلالاتی در ارائه نتایج بوده و معمولاً دارای خطا بوده‌اند كه معمولاً به دلیل پوشش ماهواره‌ای آن است ولی ایساك دانیل اعتقاد دارد كه دو سال تحقیقات این شركت و صرف میلیون‌ها دلار هزینه، باعث ارائه نتایج عالی گردیده است. بدیهی است ماهواره‌هایی كه این شركت نصب می‌كند و تعدد آنها تأثیر بسیاری بر كیفیت و دقت كار دارد و ظاهراً این سیستم با چهار ماهواره شروع به كار كرده است.
شركت ژارمین اینترنشنال، از پیشروان صنعت
GPS در جهان، قصد دارد به توسعه این صنعت در ارتش نیز كمك كند و قرار است به زودی این سیستم بر روی پوتین‌های ارتشی نصب گردد. كشورهای اكوادور و كلمبیا نیز خواستار راه‌اندازی این سرویس در كشورشان شده‌اند.
كفش‌های
GPS در ۶ مدل و طرح مختلف وارد بازار شده‌اند كه دو كلید بسیار كوچك نزدیك بند آن وجود دارد. یكی از این دو كلید، كه به راحتی قابل دیدن نیستند، برای فعال كردن سرویس و دومی برای خاموش كردن آن است.
تاكنون ۱۰۰۰ كفش
GPS به فروش رفته است و ۷۵۰ سفارش برای خرید نیز وجود دارد و احتمالاً با آماده شدن كفش مخصوص كودكان، فروش آن بسیار بالاتر خواهد رفت. برای كودكان همچنین قرار است این سیستم به شكلی طراحی شود كه بتوان آنرا از روی یك كفش باز و روی كفش دیگری نصب كرد تا از بابت بزرگ شدن پای كودكان نیز مشكلی وجود نداشته باشد.
تنها مشكلی كه امكان دارد مانع از كار این سیستم شود، عدم تمایل
 كودكان به استفاده از آن پس از مشخص شدن كاركرد و دلیل استفاده از آن است زیرا آنها به طور حتم از اینكه ردیابی شوند خوشحال نخواهند شد

همشهری آنلاین

  
; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ بهمن ۱۳۸٥