هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

کشف بزرگترین جلگه آتش فشانی جهان در اقیانوس هند

دانشمندان ژاپنی با استفاده از کاوشگر بدون سرنشین زیردریایی یکی از بزرگترین جلگه های آتش فشانی را در زیر آب های اقیانوس هند کشف کردند.
پروفسور "تاماکی اورا" مدیر مرکز تحقیقات تکنولوژی زیر آب دانشگاه توکیو در این خصوص اظهار داشت: این جلگه که "مید ریج" نام دارد در ۸۰۰ کیلومتری شرق جزیره "موریس" در شرق ماداگاسکار واقع شده است.
وی افزود: این جلگه نه تنها بزرگترین جلگه آتش فشانی در اقیانوس هند بلکه یکی از بزرگترین آنها در جهان است.
کاوشگر زیردریایی در عملیات کنکاش خود فوران های گرمابی را نیز در بخش های شمالی این اقیانوس کشف کرد. جلگه آتش فشانی شناسایی شده در حدود ۱۴ کیلومتر طول و ۷/۲ کیلومتر عرض دارد و در عمق ۲۷۰۰ متری واقع شده است.
بنا برگزارش خبرگزاری فرانسه، این جلگه با گدازه هایی با ضخامت ۳۰۰ متر پوشیده شده است.
تیم تحقیقاتی ژاپن با استفاده از وسیله ای زیردریایی با نام r۲D۴ ماه گذشته این منطقه را جستجو کردند. این سیستم سال گذشته نیز برای بررسی یک دریچه گرمابی زیردریایی در نزدیکی آبگیر "ماریانا" به کار گرفته شد.
این دستگاه در حالی که مجهز به سنسورهایی با عملکرد بالا بوده قادر به کنکاش بستر دریا است و حین انجام ماموریت خود از مقابل موانع جاخالی داده و تا عمق ۴ هزار متری به زیر آب فرو می رود.
خبرگزارى مهر

  
; ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ دی ۱۳۸٥