هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

ايجاد بزرگترين منطقه طبيعی حفاظت شده جهان در آمازون

اميليو سن پدرو
دبير بخش قاره آمريکای بی بی سی

 

مقام های برزيلی بزرگترين منطقه طبيعی حفاظت شده جهان را در بخشی از جنگل های حاره ای آمازون که برای چند دهه صحنه درگيری صنايع چوب بری، مزرعه داران و طرفداران محيط زيست بوده است ايجاد کرده اند.

با اين حال طرفداران محيط زيست که برای ايجاد اين منطقه تلاش کرده اند اخطار می دهند که حفظ آن مشکل خواهد بود.

اين ناحيه حفاظت شده منطقه ای به وسعت انگلستان يعنی بيش از 150 هزار کيلومتر مربع را در منطقه "سپر گوايانا" در جنگل آمازون پوشش می دهد.

اين ناحيه از سوی سيمائو جاتين، فرماندار ايالت شرقی پارا، و با حمايت شماری از گروه های طرفدار محيط زيست مانند "سازمان بين المللی حفاظت از محيط زيست" واقع در واشنگتن که يک ميليون دلار به اين پروژه اعطا کرده است ايجاد شد.

آقای جاتين گفت هدف اصلی اين طرح حفاظت از آن در مقابل غصب غيرقانونی زمين از سوی مزرعه داران و ساير افراد است.

گروه های طرفدار محيط زيست که برای جلوگيری از توسعه بيشتر در جنگل های آمازون فعاليت زيادی داشته اند از اين طرح استقبال کرده اند.

با اين حال برخی فعالان، از جمله کلوديو مارتی از صندوق جهانی حيات وحش اخطار داده اند که برای حفاظت از اين ناحيه در درازمدت لازم است يک اقتصاد ماندگار برای آن ايجاد شود.

اين ناحيه در ايالت پارا صحنه رو در رويی های اغلب خشونت بار ميان طرفداران محيط زيست، صنايع چوب بری و مزرعه داران بوده است.

راهبه آمريکايی، دوروتی استانگ، در سال 2005 در همين منطقه در ارتباط با نزاعی بر سر يک قطعه زمين که خواهان حفاظت از آن بود اما مزرعه داران محلی قصد توسعه آن را داشتند به قتل رسيد.

طرفداران محيط زيست اکنون اميدوارند توجهات به حفاظت از منطقه که زيستگاه شماری از گونه های در معرض خطر است معطوف شود

  
; ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٥