هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

افتتاح کنفرانس تغییر آب و هوا در نایروبی

کنفرانس بین المللی تغییر وضعیت آب و هوایی زمین در نایروبی کنیا با حضور مقاماتی از سراسر جهان از روز دوشنبه 6 نوامبر کار خود را آغاز کرده است.

"مودی آوری"، معاون رییس جمهور کنیا، این کنفرانس را که توسط سازمان ملل متحد برگزار می شود افتتاح کرده است. وی در مراسم گشایش، هشدار داده که تغییر وضعیت آب و هوایی و گرم تر شدن زمین تهدیدی جدی علیه بشریت است.

این کنفرانس قرار است در مورد ایجاد یک صندوق جدید برای کمک به کشورهای در حال توسعه به منظور آماده شدن در برابر تغییر دمای زمین تصمیم گیری کند.

هیات های اعزامی به این کنفرانس همچنین خواهان آن هستند که فشار بیشتری بر آمریکا برای امضا معاهده کیوتو در مورد کاهش گازهای گلخانه ای وارد شود.

پیش از آغاز به کار این کنفرانس، سازمان ملل متحد گزارشی را منتشر ساخت که طبق یافته های آن بخش بزرگی از شهرهایی چون لاگوس (نیجریه)، دارالسلام (تانزانیا) و کیپ تاون (آفریقای جنوبی) به دلیل بالا رفتن سطح دریاها ناپدید خواهند شد.

تغییر وضعیت آب و هوایی همچنین باعث سرازیر شدن سیل، کم شدن منابع آب آشامیدنی و کاهش تولید محصولاتی از قبیل ذرت و ارزن در آفریقا می شود.

نشست نایروبی، دوازدهمین کنفرانس سازمان ملل در مورد تغییر وضعیت آب و هوای زمین پس از اجلاس ریو در سال 1992 است.

یک دهه از امضا معاهده کیوتو می گذرد اما گزارش های جدید نشان می دهد که میزان تولید گازهای گلخانه ای در جهان رو به افزایش است.

گزارش سازمان ملل در مورد تاثیر منفی افزایش دمای زمین بر آفریقا در حالی منتشر می شود که پیش از این "سر نیکولاس استرن"، اقتصاد دان ارشد سابق بانک جهانی در گزارشی به دولت بریتانیا هشدار داده بود که در صورت پرهیز دولت ها از اقدامات جدی در مقابله با مشکل تغییر دمای زمین، جهان با بحران اقتصادی بزرگی مواجه خواهد شد و تا سال 2050 بخش های بزرگی از دنیا غیر قابل سکونت خواهد شد.

این گزارش خاطر نشان می کرد که بی اعتنایی به تغییر وضعیت آب و هوایی زمین می تواند به مشکلات زیر منجر شود:

سیل ناشی از بالا رفتن سطح آب دریاها به بی خانمان شدن حدود 100 میلیون نفر منجر می شود.

در نتیجه ذوب شدن یخچال های قطبی، یک ششم جمعیت کره زمین دچار کمبود آب خواهد شد.

حیات وحش به خطر می افتد و در بدترین وضعیت 40 درصد انواع موجودات حیات وحش منقرض می شوند.

خشکسالی منجر به بوجود آمدن میلیونها "پناهده آب و هوایی" خواهد شد.

سر نیکولاس استرن، در گزارش خود گفته بود که شکست در مواجهه با تغییر وضعیت آب و هوایی زمین می تواند به فروپاشی اقتصادی و اجتماعی در جوامع انسانی منجر شود و خساراتی مانند دو جنگ جهانی بر جای گذارد.

طبق این گزارش، ادامه روند موجود می تواند به کاهش رشد اقتصادی در جهان تا 20 درصد منجر شود، در حالی که مقابله با مشکل تغییر وضعیت آب و هوایی زمین در حال حاضر تنها یک درصد تولید ناخالص داخلی کشورها را به خود اختصاص خواهد داد.

 

  
; ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸٥