هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

افزايش دماي زمين سبب رشد انفجار گونه جمعيت حشرات خواهد شد

خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۸/۱۶

تحقيقات جديد نشان مي‌دهد افزايش دماي زمين مي‌تواند به افزايش جمعيت حشرات در جهان منجر شود كه اين امر پيامدهاي بسيار وخيمي براي انسانها به همراه خواهد داشت.

به گزارش سايت اينترنتي "لايوساينس"، اين تحقيقات حاكي از آن است كه جمعيت حشرات ساكن در مناطق گرمتر زمين به علت برخورداري از سطح سوخت و ساز بالاتر و نيز توليد مثل بيشتر در مقايسه با ساير انواع حشرات، با بالا رفتن دماي هوا سريعتر افزايش مي‌يابد.

محققان دانشگاه "واشينگتن" كه اين مطالعه را انجام داده‌اند عقيده دارند افزايش جمعيت حشرات فقط افزايش موارد گزيدگي حشرات در فصل تابستان را به دنبال ندارد، بلكه اين پديده مي‌تواند به مصرف بيشتر آفت كش‌ها در كشاورزي بينجامد كه بسيار هزينه‌بر و مضر خواهد بود.

از سوي ديگر، افزايش جمعيت حشرات سبب شيوع بيشتر بيماري‌هايي مي‌شود كه توسط حشرات منتقل مي‌شود. به گفته "ملاني فرزير" دانشجوي دكتراي دانشگاه واشنگتن و سرپرست اين مطالعه، عامل بيماري مالاريا و برخي ديگر از انواع بيماري‌ها توسط حشرات به انسانها منتقل مي‌شوند كه رشد جمعيت حشرات به معناي آمار بالاتر ابتلا به اين بيماري‌ها خواهد بود.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد مرزهاي مناطقي از جهان كه بيماري مالاريا در آن شيوع دارد از هم‌اكنون در حال گسترش است و موارد جديدي از اين بيماري در مناطقي كه در گذشته مالاريا در آنها وجود نداشت، به چشم مي‌خورند كه اين امر به علت افزايش دما و نيز گسترش مناطقي كه پشه‌ها مي‌توانند در آنها زيست كنند، رخ داده است.

"فرزير" اعلام كرد: هنوز نمي‌توان به طور دقيق پيش‌بيني كرد كدام گونه‌هاي حشرات با افزايش دما سازگاري يافته و كدام يك از آنها حتي منقرض مي‌شوند، اما از آنجا كه روند سازگاري حشرات با شرايط جديد به سرعت رخ مي‌دهد، در سالهاي نه چندان دور نتايج افزايش دما بر حيات حشرات را شاهد خواهيم بود

  
; ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸٥