هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

نشانه هايی از پيدايش يک اقيانوس در قاره آفريقا

بر اساس اطلاعات بدست آمده از ماهواره ها، بزرگترين گسستگي ايجاد شده در پوسته زمين در دهه هاي اخير، مي تواند منجر به پيدايش اقيانوسي جديد در قاره آفريقا شود.
   زمين شناسان بر اين باورند که اين شکاف که سپتامبر سال گذشته در پوسته زمين ايجاد شد، سرانجام با رسيدن به درياي سرخ، سبب مجزا شدن بخش وسيعي از اتيوپي و اريتره از ساير قسمتهاي قاره آفريقا خواهد شد.
   اين شکاف به طول 60 کيلومتر با وقوع زمين لرزه اي در سپتامبر سال گذشته ايجاد شده است. مشاهدات پيگير دانشمندان و محققان حاکي از آن است که اين شکاف همچنان با سرعتي بي نظير در حال گسترش است که مي تواند بيانگر وقايعي در اعماق زمين باشد. منطقه اي که در آنجا صفحات تکتونيکي تشکيل دهنده قاره آفريقا از پليت هاي تکتونيکي عربستان جدا شده و در نتيجه سبب کشيدگي و نازک شدن پوسته زمين در اين منطقه خواهد شد.
   با پيدايش چنين شکافهايي در پوسته زمين، ماگما از اعماق به سطح زمين راه مي يابد و با شخت شدن اين مواد در معرض هوا قطعه جديدي از بستر اقيانوس ها شکل مي گيرد. اگر اين شکاف در پوسته زمين گسترش يابد، در مدت زماني حدود يک ميليون سال قسمت شمالي آفريقا از ساير بخشهاي اين قاره حدا خواهد شد و دانشمندان معتقدند با ادامه اين فرآيند سرانجام اقيانوس جديد شکل خواهد گرفت که با اتصال به درياي سرخ جريان آب به آن راه خواهد يافت.
   دانشمندان با بهره گيري از ابزارهايي که نسبت به ارتعاش از حساسيت بالايي برخوردار هستند، سنجش عوامل موثر در سطح زمين و تصاوير گرفته شده از ماهواره ها و آژانس فضايي اروپا، وقوع اين پديده را در اعماق زمين تحت بررسي قرار داده اند. آنها با جمع آوري اين اطلاعات به نقشه دقيق و جامعي در اين خصوص دست يافته اند.
   از سال 1970 تاکنون ايجاد چنين شکافي در پوسته زمين، بزرگترين گسستگي در سطح کره زمين بوده است و اين نخستين بار است که محققان توانسته اند از تصاوير ارسالي از ماهواره ها براي دستيابي به اطلاعاتي درباره مراحل اصلي و بنيادي و نحوه ايجاد چنين شکافهايي دست يابند.
   تغيير در صفحات تکتونيکي کره زمين پديده اي است که در يک دوره زماني 2 ميليون ساله به تدريج به وقوع پيوسته است و هرچند وقت يکبار وقوع زمين لرزه ها و انفجارهاي آتشفشاني از وقوع شکاف و فروپاشي سنگها در اعماق زمين خبر مي دهند.
   اين پديده مشابه که سال گذشته به وقوع پيوسته است، شکافي 60 کيلومتري در امتداد يک گسل ايجاد کرده است که از اتيوپي به سواحل جنوبي درياي سرخ مي رسد.

  
; ساعت ٩:٥٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٥