هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

امواج طوفانی در آلاسکا سبب متلاشی شدن يک کوه يخ در قطب جنوب شده است

تحقيقات دانشمندان نشان مي‌دهد، امواج شكل گرفته در يك طوفان عظيم در آلاسكا شش روز بعد سبب درهم شكستن يك كوه يخ در فاصله 13 هزار و 500 كيلومتري در قطب جنوب شده است. به گزارش سايت اينترنتي "لايوساينس"، كوه يخ موسوم به "بي 15 اي" با طول 96 كيلومتر و پهناي 30 كيلومتر ناگهان در يك روز آفتابي در اكتبر سال 2005 درهم شكست و به حدود 6 تكه كوچكتر تقسيم شد. دانشمندان پيش از درهم شكستن كوه يخ "بي15اي"، سالها با قراردادن حس -گرهاي لرزه‌نگار روي اين كوه يخ به مطالعه صداهاي مرموز موسوم به "ترانه‌هاي كوه يخ" پرداخته بودند.
   به گفته "ايمايل اوكال" محقق دانشگاه "نورث‌ وسترن" در آمريكا، كوه‌هاي يخ لرزشهاي هارمونيك و موزوني ‌دارد كه اطلاعات دانشمندان از اين پديده بسيار اندك است و او و همكارانش تحقيقات زيادي را براي درك پديده موسيقي نوازي كوه‌هاي يخ كه احتمالا با ترك خوردن آنها در ارتباط است، انجام داده‌اند.
   پس از متلاشي شدن كوه يخ "بي15 اي"، "اوكال" و همكارانش حس گرهاي كار گذاشته شده روي اين كوه يخ را يافتند و اطلاعات ثبت شده در آنها را بازيابي كردند. اين اطلاعات نشان مي‌داد، لرزشها و حركتهاي كوه يخ از 12 ساعت قبل از فروپاشي آغاز شده و تا سه روز پس از آن ادامه داشته است.
   همين داده‌ها نشان داد به رغم آنكه آب و هواي منطقه در اين مدت آرام بوده، كوه يخ "بي15 اي" جنبشهاي زيادي داشته و در اين لرزشها 25/1 سانتي‌متر بالا و پايين و 10 سانتي‌متر به طرفين جابه‌جا شده‌ است.
   "داگلاس مك‌آييل" از دانشگاه "شيكاگو" كه در همين مطالعه حضور داشته‌ است اعلام كرد، هنگامي كه عامل اين تكانهاي كوه يخ شناسايي شد، همه محققان به شدت دچار شگفتي شدند.
   بررسي‌ها نشان داد، شش روز قبل از درهم شكستن "بي15 اي"، 13هزار و 500 كيلومتر دورتر در اقيانوس آرام نخستين طوفان شديد زمستاني شكل گرفته و به مدت يك روز و نيم در ساحل آلاسكا ادامه داشته ‌است.
   "مك‌آييل" گفت: ما به اطلاعات ثبت شده در رابطه با امواج در آلاسكا و سپس هاوايي نگاه كرديم و متوجه شديم موجهاي شكل گرفته در آلاسكا 5/10 متر ارتفاع داشته‌اند كه همين امواج دو روز بعد و هنگامي كه ارتفاع آنها به 5/4 متر رسيده بود در مسير خود به سوي جنوب از هاوايي گذشتند.
   اطلاعات ثبت شده از امواج نشان داد، چند روز بعد همين امواج به قطب جنوب رسيده و در ناحيه‌اي كه كوه يخ "بي15اي" شكست و چند نقطه ديگر، مشاهده شده‌اند.
   نتايج اين مطالعه در شماره اكتبر نشريه "تحقيقات زمين ‌شناسي" به چاپ رسيده‌ است.

  
; ساعت ۸:٤۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٥