هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

کاهش فعاليت لکه های خورشيدی وتاثير آن بر دمای هوای زمين

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- با توجه به مطالعاتي انجام شده بر روي روند گرم شدن زمين ، يکي از عوامل ايجاد گرما فعاليتهاي خورشيدي است که باعث افزايش دماي هواي زمين شده است.
   پروفسور "جواناهاي " از كالج سلطنتي لندن گفت: اگر مدتي فعاليت خورشيد كمتر شود، اين شرايط فرصت بيشتري را براي مبارزه با گرم شدن هواي كره زمين و كاستن از انتشار گازهاي كربني كه براي مهار تغييرات آب و هوايي به آن نياز داريم، به دست مي‌دهد.
   با توجه به مطالعات انجام شده بر روي لکه هاي خورشيدي دانشمندان معتقدند كه خورشيد مي‌تواند وارد يك دوره كاهش فعاليت يا "خنك‌سازي " شود كه مي‌تواند به مبارزه با گرم شدن هواي كره زمين كمك كند. آنان كاهش درجه حرارت خورشيد را بخشي از يك چرخه طبيعي مي‌دانند.
   دانشمندان از سال‌ها قبل دريافته‌اند كه انرژي آزاد شده از خورشيد در يك چرخه 11 ساله تغيير مي‌كند اما به تازگي كشف كرده‌اند كه چرخه‌هاي طولاني‌تر فعاليت نيز وجود دارد كه كاهش تشعشع خورشيد و كم شدن شمار لكه‌هاي خورشيدي از ويژگي آن است.
   بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه تگزاس کاهش خيلي زياد فعاليت لکه هاي خورشيدي باعث کاهش 2 درصدي در دماي هواي کره زمين خواهد شد.اما كارشناسان خورشيدي كه در "بولدر كلرادو" فعاليت مي‌كنند، افزايشي را در شمار لكه‌هاي خورشيدي در همان دوره پيش‌بيني كرده‌اند و اعلام مي‌كنند كه دماي هواي كره زمين گرمتر خواهد شد.
  

  
; ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٥