هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

قطب شمال مغناطيسی زمين هم اکنون در کجا قرار دارد؟

 

Movement of the magnetic north pole from 1600 to 2000. During the period of the great northwest passage expeditions, the pole moved slowly through that very region

قطب شمال مغناطيسی زمين هم اکنون در نواحی قطب شمال در کانادا قرار دارد اما درحال حرکت به سوی سيبری است. دانشمندان دائما محل قطب شمال مغناطيسی را زير نظر دارند زيرا آگاهی از موقعيت آن برای مقاصد ناوبری (Navigation) بسيار مهم است.

زمين در واقع مانند يک آهن ربای غول پيکر عمل می کند اما قطب مغناطيسی، جايی که تمامی مولفه های نيروی ميدان مغناطيسی زمين به هم می رسند، با قطب شمال جغرافيايی مقارن نيست. قطب شمال جغرافيايی انتهای شمالی محور حرکت وضعی زمين است.

قطب های مغناطيسی ثابت نيستند و در موارد نادر حتی جايشان با يکديگر عوض می شود.

دانشمندان می گويند قطب شمال مغناطيسی زمين هم اکنون درحال دور شدن از آمريکای شمالی است به طوری که ممکن است تا 50 سال به سيبری برسد.
اين جابجايی بدان معنی است که نورهای شمالی، يا "آرورا"، آسمان آلاسکا را ترک کرده و در عوض ممکن است با شفافيت بيشتر در سيبری و اروپا جلوه کنند. نورهای شمالی در اثر برخورد ذرات باردار ساطع شده از خورشيد به گازهای لايه آيانوسفر زمين به تابش درمی آيند.
پژوهشگران اخيرا دريافته ند که ميدان مغناطيسی شمال در هزار سال اخير به شدت جابجا شده است. اين جابجايی عموما ميان شمال کانادا و سيبری بوده است، اما گهگاه در ساير جهات نيز حرکت کرده است.
قطب شمال مغناطيسی نخست در سال 1831 کشف شد و زمانی که کاشفان بار ديگر در سال 1904 محل آن را محاسبه کردند متوجه شدند که 50 کيلومتر جابجا شده است.
دريانوردانی که از قطب نما استفاده می کردند برای قرن ها از خطای ناشی از اختلاف ميان شمال جغرافيايی و شمال مغناطيسی گريزی نداشتند. عقربه قطب نما، قطب شمال مغناطيسی زمين را نشانه می رود، نه قطب شمال جغرافيايی را.

اما اکنون با اندازه گيری دقيق محل قطب شمال مغناطيسی اين مشکل برطرف شده است.

 

  
; ساعت ۳:٠۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳۸٥