هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

انسان مسبب "سهمگین تر شدن طوفانها" است

بر اساس تحلیل های جدید، نیرومندتر شدن گردبادها و طوفانها با انتشار گازهای گلخانه ای توسط بشر ارتباط دارد.

دانشمندان محاسبه کرده اند که دليل دو سوم افزايش دمای آب درياها که به عنوان عامل شکل گرفتن گردبادها شناخته می شود، انتشار گازهای ناشی از توليدات و فعاليت های بشر است.

نتایج تحقیقی که سال قبل منتشر شد، نشان داد شمار گردبادهای سهمگین که در رده های چهارم و پنجم از دسته بندی پنج گانه گردبادها قرار می گيرند، در دهه های اخیر به طرز بی سابقه ای افزایش یافته است.

البته دانشمندان ديگری می گویند ممکن است در ثبت تاریخی طوفان ها اشتباه رخ داده باشد.

شکل گیری طوفان ها با افزایش دمای سطح آب دریاها مرتبط است و آب های گرم تر بیشتر به ایجاد طوفان کمک می کنند.

در دو سال گذشته پژوهش های مختلفی درباره امکان ارتباط گازهای گلخانه ای که توسط بشر تولید می شوند در ایجاد گردبادهای قوی صورت گرفته است.

در آخرین تحقیق انجام شده از 22 مدل کامپیوتری برای شبیه سازی رابطه بین افزایش دمای سطح دریا وافزایش دمای جهان استفاده شد.

نقطه اوج

درژوئيه سال گذشته، کری امانوئل از انستیتوی تکنولوژی ماساچوست، تحقیقی را منتشر کرد که نشانگر افزایش سرعت باد و رها سازی انرژی در طوفان های ارزیابی شده در آتلانتیک جنوبی و شمال اقیانوس آرام از اواسط دهه هفتاد میلادی تا کنون بود.

چند ماه بعد پیتر وبستر از انستیتوی تکنولوژی جورجیا بررسی خود از فراوانی طوفان های سهمگین را منتشر کرد.

راهنمای  انیمیشن طوفان ها

در این بررسی آمده بود که در طول دوره پانزده ساله 1975 تا 1989 صد و هفتاد و یک طوفان سهمگین که در رده بندی شدت طوفان ها در رده چهارم یا پنجم قرار داشتند رخ داده است درحالی که در دوره پانزده ساله 1989 تا 2004 این میزان به 269 مورد رسیده است.

او در آن زمان به بی بی سی گفت که تصور می کند افزایش شدت طوفان ها با افزایش دمای سطح دریاها مرتبط باشد که خود تابعی از افزایش دمای جهان است.

سپس در ژوئن امسال، کوین ترنبرس از مرکز ملی تحقیقات جوی ایالات متحده آمریکا وضعیت استثنایی گردبادهای فصلی آتلانتیک شمالی را مورد تحلیل قرار داد.

براساس یافته های او، دمای سطح آب آتلانتيک شمالی 0.9 درجه سانتيگراد بالاتر از حد معمول بود و با مقایسه با آن سایرنواحی این اقیانوس نتیجه گرفت که گازهای گلخانه ای منتشر شده توسط بشر عامل نيمی از این افزایش دما بوده است

یک گروه از محققان می گویند با 84 درصد اطمینان می توان گفت، فعالیت های بشر برای مداخله در محیط زیست حداقل در 67 درصد موارد سبب افزایش دمای سطح دریاها شده است.

زمان طوفانی

شک و تردید در باره قدرتمند تر شدن طوفان ها در دهه های اخیر به زمان به کار گیری ابزارهای نوین برای ارزیابی آب و هوا بازمی گردد.

ماهواره های تجسسی تنها از 35 سال پیش آغاز به کار کرده اند.

جولیان همینگ از مرکزهواشناسی بریتانیا می گوید: همیشه درباره میزان نیرومندی گردبادها بحث هایی وجود داشته است. او همچنین بر پیچیده بودن رابطه افزایش دمای سطح آب با شکل گیری طوفان های موسمی تاکید می کند.

ناظران سخت گیرتر همچنین معتقدند شبیه سازیهای کامپیوتری هنوز کامل نیستند.

آنها می گویند در جهان واقع، ما با یک موقعیت ژئوفیزیک کنترل نشده روبرو هستیم. اینکه فعالیت های بشر سبب تغییرات شیميایی در ترکیب جو زمین شده است نیز موضوعی است که باید مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

دانشمندان پس از مواجهه با طوفان های مهیبی چون کاترینا در تلاش هستند تا عوامل موثر بر نیرومندی گردبادها را شناسایی کنند

  
; ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳۸٥