هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

حفره لايه اوزن برفراز قطب جنوب مجدداگسترش يافته است

سازمان جهاني هواشناسي روز جمعه اعلام كرد وسعت حفره اوزون بر فراز قطب جنوب به بزرگي اين حفره در سال 2000 و 2003 رسيده است.
   به گزارش خبرگزاري فرانسه از ژنو، حفره ايجاد شده در لايه اوزون بر فراز قطب جنوب نسبت به سال گذشته بزرگتر شده است. اين حفره در سال2000 بيشترين وسعت را يافت و پس از آن در سال 2003 مجددا گسترش بي‌سابقه‌اي پيدا كرد.
   اوزون لايه محافظي از گاز در جو فوقاني زمين است كه نوعي آلودگي هوا باعث سوراخ شدن آن مي‌شود. امسال تشكيل اين حفره به علت شرايط جوي ديرهنگام ظاهر شد و سريعتر از حد انتظار گسترش يافت.
   اين حفره كه بر فراز قطب جنوب متمركز است در حال حاضر 27 ميليون كيلومتر مربع وسعت دارد و انتظار مي‌رود بازهم بزرگتر شود.
   در سال 2003 وسعت حفره اوزون به 28 ميليون كيلومتر مربع رسيد.
   اوزون يك مولكول اكسيژن است كه جلوي ورود پرتوهاي خطرناك فرابنفش خورشيد را كه به گياهان آسيب مي‌رساند و عامل سرطان پوست و آب مرواريد است مي‌گيرد.
   مواد شيميايي مصنوعي به ويژه كلرين و كلروفلوروكربن‌ها به اين لايه آسيب رسانده‌اند.
   واكنش شيميايي كه باعث نازك شدن لايه اوزون مي‌شود در دماي سردتر ارتفاعات بالا در زمستان نيمكره جنوبي كه معمولا از اواخر ماه اوت تا ماه اكتبر ادامه دارد، به اوج خود مي‌رسد.
   پيمان بين‌المللي پروتكل مونترال كه در سال 1987 به امضا رسيد به كاهش توليد كلروفلوروكربن‌ها كه شامل گازهاي افشانه و سردكننده‌ها مي‌شود انجاميد.

  
; ساعت ٧:٢٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٤ مهر ۱۳۸٥