هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

تهيه دقيق ترين نقشه کيهان و اثبات نظريه بيگ بنگ

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور - ستاره شناسان روز سه شنبه (11 فوريه) اعلام کردند که دقيق ترين نقشه اي که تاکنون از کيهان تهيه شده است، نظريه "انفجار بزرگ" را با ارائه شواهد دقيق ثابت مي کند. اين مطالعه همچنين تاييد مي کند که جهان با سرعت فزاينده اي تا ابد به انبساط خود ادامه خواهد داد.نشريه معتبر علمي "اسکاي اند تلسکوپ" (آسمان و تلسکوپ) چاپ آمريکا درباره يافته هاي اخير دانشمندان ناسا نوشت: "از امروز، ما بهتر از هر زمان مي دانيم جهان چه زماني آغاز شد، در نخستين لحظات پيدايش آن چه گذشت، از آن زمان تاکنون چگونه تکامل يافته است و محتويات آن چيست."
   اين نقشه به کمک داده هاي ماهواره اي به نام "دبليو ام اي پي" (Wilkinson MicrowaveAnisotropy Probe) که آژانس فضايي آمريکا، ناسا، در سال 2001 در مداري به فاصله 5/1 ميليون کيلومتري زمين (چهاربرابر فاصله ماه و زمين) قرار داد تهيه شده است.اين نقشه اشاره هاي دلگرم کننده اي به ماهيت تحولات فيزيکي نهفته در پس انفجار بزرگ دارد و نشان مي دهد که نخستين ستارگان برخلاف تصورات قبلي تنها 200 ميليون سال پس از انفجار بزرگ متولد شدند. ستاره شناسان گفتند که مطالعه اخير کاملا مويد تصوير شگفت انگيزي است که اخيرا از جهان پديدار شده است: کيهان تحت فشار نيروي مرموزي به نام "انرژي تاريک"، با شتابي فزاينده در حال انبساط است.اخترشناسان داده هاي اين ماهواره را با اطلاعاتي که از ساير مشاهدات نجومي در اختيار دارند مقايسه کرده و توانسته اند محاسبات بسيار دقيق تري از پارامترهاي بنيادي کيهان نظير قدمت، هندسه، ترکيب و جرم آن به دست آورند.
  
   ماده، عنصر فرعي گيتي
  
   به طور خلاصه اين نقشه نشان مي دهد که عمر کيهان (با ضريب خطاي يک درصدي) تقريبا 7/13 ميليارد سال است و تنها 4 درصد آن از اتم ها، يا به عبارت ديگر ماده، تشکيل شده است. 23 درصد کيهان از "ماده تاريک" (که احتمالا ذراتي بنيادي از بقاياي کشف نشده انفجار بزرگ است) و 73 درصد آن از "انرژي تاريک" تشکيل شده است. همچنين معلوم شد که جهان به لحاظ هندسي "مسطح" است به اين معني که دو خط موازي حتي اگر تا بي نهايت ادامه يابند همديگر را قطع نخواهند کرد.
   کيهان شناسان نمي دانند "انرژي تاريک" چيست. به گفته دانشمندان نتايج اين مطالعه، تاريخ پيوسته و منظم جهان از نخستين ثانيه هاي آن که همچون سوپ جوشاني از ذرات و انرژي بود، تا امروز که خوشه هاي کهکشاني آسمان را آذين بسته و موجودات دوپا بر زمين حرکت مي کنند را در بر مي گيرد.
  
   مطالعه پژواک انفجار بزرگ
  
   "دبليو ام اي پي" داده هاي خود را با مطالعه تشعشعي به نام "سي ام بي" (Cosmic Microvawe Background) به دست آورده است.
   "سي ام بي" که نخستين بار در سال 1965 توسط آرنو پنزياس و رابرت ويلسون در آمريکا شناسايي شد به "پژواک" انفجار بزرگ نيز موسوم است. اين تشعشع 400 هزار سال پس از انفجار بزرگ، وقتي جهان به اندازه اي سرد شده بود که امکان پيدايش اتم هاي هيدروژن پديد آمد، تشکيل شد.ستاره شناسان به هر سو نظر کنند مي توانند اين پژواک را رديابي کنند. آنها معتقدند که "سي ام بي" حاوي اطلاعات زيادي درباره منشا و سرنوشت کيهان است.
  
   فن آوري پيشرفته
  
   "دبليو ام اي پي"، ماهواره پيشرفته اي است که مي تواند هر شش ماه يکبار، کل آسمان را اسکن و با دقت بي سابقه اي نقشه پژواک انفجار بزرگ را تهيه کند.اين ماهواره که در سال 2001 پرتاب شد براي 4 سال به مطالعات خود ادامه خواهد داد و نتايجي که دانشمندان روز سه شنبه ارائه کردند با جمع آوري داده هاي سال اول فعاليت ماهواره حاصل شده است.
  

  
; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢ مهر ۱۳۸٥