هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

اندازه گيری ثقلی قله دماوند

براي نخستين بار در كشور با برنامه‌ريزي دقيق و عمليات مهندسي پيشرفته از سوي كارشناسان و متخصصان سازمان نقشه برداري كشور قله دماوند با ارتفاع تقريبي 5670 متر مورد اندازه‌گيري دقيق ثقل قرار گرفت.
   به گزارش ايسنا اين اندازه‌گيري دقيق با استفاده از دستگاه‌هاي ثقل سنج نسبي CG-5 و به صورت رفت و برگشت بين پنج ايستگاه از پايين‌ترين ايستگاه كوهنوردي به نام گوسفندسرا تا بالاترين ارتفاع قله دماوند و طي پنج روز عمليات فشرده از 25 تا 30 مرداد انجام گرفت. علاوه بر اندازه‌گيري ثقل موقعيت دقيق محل نقاط نيز با استفاده از سيستم تعيين موقعيت جهاني GPS اندازه‌گيري شد.
   مقدار ثقل در قله دماوند به عنوان مرتفع‌ترين نقطه ايران داراي كمترين مقدار است كه دانستن آن ارزش بالايي در عمليات مهندسي و ژئودزي و به ويژه در محاسبات مربوط به تعيين سطح مبناي ارتفاعي و واسطه يابي ثقل براي پيش‌بيني در مناطق غير قابل دسترس در نقاط مختلف كشور است.
   همچنين اين اندازه‌گيري نقش بسيار مهمي‌در مطالعات ايزوستازي پوسته زمين دارد. سازمان نقشه برداري كشور در نظر دارد ارتفاع قله دماوند را از طريق مثلثاتي اندازه‌گيري و در محاسبات تعيين سطح مبناي ارتفاعي به عنوان نقطه كنترل مورد استفاده قرار دهد.

  
; ساعت ۱:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ شهریور ۱۳۸٥