هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

اخترشناسان عليه پلوتو ن راي دادند

همشهري آنلاين:
پرونده پلوتون به خاطر كوچكي اش براي هميشه بسته شد: پلوتو ن سياره نيست

اين تصميم را حدود 2500 اخترشناس از 75 كشور اتخاذ كردند: از اين پس پلوتو ن در شمار سيارات منظومه شمسي محسوب نخواهد شد.
شركت كنندگان در نشست اتحاديه بين‌المللي اختر شناسي كه براي بررسي موقعيت پلوتون از هفته پيش در پراگ گرد هم آمدند، اعلام كردند  پلوتو ن به دليل اندازه كوچكي كه دارد از اين پس در شمار سيارات منظومه شمسي محسوب نخواهد شد. و به اين ترتيب بحث  منظومه شمسی با دوازده سيارهبه پايان رسيد

تصميم  ااين عده كه از سال 1919 مسئول نامگذاري سياره ها و قمرها بوده اند، نقطه پاياني بر اختلاف نظر ديرينه اخترشناسان بود درباره اينكه آيا پلوتون واقعا يک سياره است ؟برخي از اخترشناسان معتقد بودند لازم است عنوان سياره منظومه شمسي از پلوتو ن سلب و اين جرم آسماني به مجموعه موسوم به كوتوله‌هاي يخي اضافه شود در مقابل اين نظر ديدگاه ديگري هم مطرح بود كه پلوتون جزو بزرگترين جرم شناخته شده در مناطق دور دست منظومه شمسي است و مي تواند سياره به حساب آيد.

اين تصميم در حالي اتخاذ شد كه 19 عضو كميته بررسي وضعيت پلوتو در  بيست  و ششمين اجلاس اتحاديه بين‌المللي  ستاره‌شناسي(IAU)  تعريف جديدي را از اصطلاح سياره پيشنهاد كرده بودند كه ضمن تثبيت موقعيت پلوتون به عنوان يكي از سيارات منظومه شمسي، سه جرم ديگر را نيز  به سيارات منظومه شمسي اضافه مي كرد كه در نهايت  شكل منظومه شمسي ما  را تغيير مي داد.

اعتراض ستاره‌شناسان به تعريف تازه پلوتون
 
 تصميم اتحاديه بين‌المللي ستاره‌شناسان براي خلع عنوان «سياره» از پلوتو (پلوتون) واکنش شديد برخي ستاره‌شناسان سرشناس را برانگيخته است.

به گزارش بي‌بي‌سي، دانشمندان معترض تلاش خواهند كرد جايگاه اين جرم آسماني را به او بازگردانند.

 2500 ستاره شناس ديروز دوم شهريور در اجلاس خود در پراگ، پايتخت جمهوري چک، به اين نتيجه رسيدند که پلوتون را نبايد يک سياره به حساب آورد، درحالي كه پيش از اين پلوتون به عنوان نهمين سياره منظومه شمسي شناخته مي‌شد.

دکتر آلن اشترن، دانشمند ارشد ناسا که هدايت پروژه «افق هاي جديد» به پلوتون را به عهده داشته، در واکنشي شديداللحن گفته است که اين تصميم مايه شرمساري است.

آقاي اشترن که در رأي‌گيري شرکت نکرده بود، تعريف جديد پلوتون را رد کرده و گفته که اين تعريف نادرست است.

وي در زمان رأي‌گيري در محل حضور نداشته و راي دادن به صورت الکترونيکي نيز امکان‌پذير نبوده است، امري که باعث بروز انتقاداتي در ميان ستاره شناسان شده است.

اين دانشمند سرشناس ناسا گفته است که به همراه برخي ستاره‌شناسان در صدد ارائه درخواستي است تا تعريف پلوتون را به حالت قبلي برگرداند.

يک پروفسور دانشگاه هاروارد نيز که رييس کميته‌اي براي افزايش تعداد سياره‌ها به 12 سياره بود، وضعيت پيش آمده را ناشي از «شورش» ستاره‌شناساني دانست که اثرات حرکتي و جاذبه‌اي اجرام آسماني را مطالعه مي‌کنند.

آقاي گينگريچ گفته است در اين کميته، نظر زمين-اخترشناسان ( دانشمنداني که به بررسي اجرام آسماني در سياره‌ها و قمرهاي مربوطه مي‌پردازند) در بررسي تعريف سياره‌ها مد نظر قرار گرفت و گروه ديگر احساس کردند که چون در مجموع طرف مشورت قرار نگرفته اند به آنها بي‌احترامي شده است.

به گفته پروفسور گينگريچ، ستاره‌شناساني که اثرات حرکتي و جاذبه‌اي اجرام آسماني را مطالعه مي‌کنند به صورت دسته جمعي در جلسه رأي‌گيري شرکت کردند و در غياب ديگر ستاره‌شناسان، نظرات خود را به كرسي نشاندند.

به همين دليل آقاي گينگريچ اين اقدام آنها را به يک شورش تشبيه کرده است. به گفته وي، تنها 10 درصد از ستاره‌شناسان حاضر در پراگ در رأي‌گيري مربوط به خلع عنوان سياره از پلوتون شرکت کرده بودند.

تعريف تازه
ستاره‌شناسان حاضر در نشست پراگ، پس از يک هفته جلسات طولاني، تصميم گرفتند که پلوتون را در يک دسته کاملاً جديد طبقه‌بندي کنند و آن را به عنوان يک جرم متفاوت از هشت سياره ديگر تعريف کنند.

اتحاديه بين‌المللي ستاره شناسان از سال 1919 مرجع رسمي نامگذاري‌ها در دنياي ستاره‌شناسي است.

پس از اجلاس روز پنجشنبه از 2500 ستاره‌شناس حاضر، تنها 424 نفر در پراگ باقي مانده‌اند.

پلوتون بسيار دورتر و کوچکتر از هشت سياره منظومه شمسي است و کارشناسان مدت‌ها در مورد اين مسئله که آيا پلوتون مستحق عنوان سياره هست يا نه اختلاف نظر داشتند.

ستاره شناسان در اين اجلاس پلوتون را در زمره اجرام آسماني شمرده و آن را يک سياره کوچک از نوع «کوتوله هاي يخي» تعريف کردند.

مسئله خروج پلوتون از تعريف «سياره هاي» منظومه شمسي زماني حادتر شد که يک جرم ديگر از نوع پلوتون اما بزرگتر به نام «2003 UB313» توسط يک منجم آمريکايي کشف شد.

پلوتون که در سال 1930 کشف شده است تنها 2360 کيلومتر قطر دارد و از جهات مختلف با کرات منظومه شمسي مانند زمين، مريخ، مشتري، کيوان يا حتي نپتون (نزديک‌ترين همسايه پلوتون) متفاوت است.

پس از رصد «2003 UB313»  توسط تلسکوپ فضايي هابل معلوم شد که اين جرم آسماني از پلوتون بزرگتر است و قطر آن به 3000 کيلومتر مي‌رسد.

تصميم جديد ستاره‌شناسان ممکن است در نهايت در کتاب‌هاي درسي و دانشنامه‌ها ثبت شود.

منظومه شمسي پس از اين تغييرات شامل هشت سياره يعني تير، ناهيد، زمين، مريخ، مشتري، زحل، اورانوس و نپتون خواهد بود.

 
     
  

  
; ساعت ۸:٢٧ ‎ق.ظ روز شنبه ٤ شهریور ۱۳۸٥