هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

گرد همايی اختر شناسان برای تعيين سياره بودن پلوتون

 

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور-انجمن بين المللي نجوم براي حل مساله پلوتو و به طور کلي اينکه کدام دسته از اجرام آسماني را مي توان سياره ناميد اخترشناسان جهان را در پراگ ، پايتخت جمهوري چک جمع کرد.
   سياره پلوتو در سال 1930 توسط اختر شناسان کشف شد. اين سياره که نسبت به ديگر سيارات منظومه شمسي بسيار دورتر و کوچکتر مي باشد اين شک را در بين اختر شناسان ايجاد کرده است که آيا مي توان آن را سياره ناميد يا نه؟
   نکته جالب توجه اين است که جرم آسماني ديگري بزرگتر از پلوتو کشف شده است و خود را به عنوان رقيبي سر سخت براي آن معرفي کرده است. دانشمندان در موئسسه تکنولوژي کاليفرنيا چندين جرم ديگر از اين نوع را در ناحيه‌اي در لبه منظومه شمسي موسوم به كمربند كويپر كشف كرده‌اند. اكنون براي نخستين بار از هيات‌هاي نمايندگي حاضر در كنفرانس پراگ خواسته شده است در مورد تعريف رسمي سياره به توافق برسند.
   اما موقعيت پلوتو به عنوان نهمين سياره منظومه شمسي ممكن است در خطر باشد و منجمان تصميم بگيرند كه ديگر مستحق اين رتبه نيست.
   پلوتو فقط 2360 کيلومتر قطر دارد و از جهات مختلف متفاوت از سيارات آشناتر مانند زمين، مريخ، مشتري، كيوان يا حتي نپتون ( نزديك‌ترين همسايه پلوتو) است.
   برخي گزارش‌ها حاكي از آن است كه دانشمندان ممكن است تصميم بگيرند پلوتو را در يك دسته كاملا جديد طبقه بندي كنند كه آن را به عنوان جرمي متفاوت از هشت سياره ديگر تعريف مي‌كند.
   اين نشست روز دوشنبه آغاز خواهد شد و قرار است براي 12 روز ادامه يابد.
  

  
; ساعت ٢:٤۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ امرداد ۱۳۸٥