هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

تعريف جديد «سياره» از سوي اتحاديه بين‌المللي اخترشناسان ارايه شد

 


رسانه‌هاي خبري جهان خبر دادند كه تعريف دقيقي از «سياره» از سوي كميته‌اي از اتحاديه‌ بين‌المللي اخترشناسانInternational Astronomers Union ارايه شد.

به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ اين تعريف جامع در جريان برگزاري كنفرانس بين‌المللي در پراگ پايتخت جمهوري چك ارايه شد.

در صورتي كه اين تعريف جديد از سوي اين اتحاديه تاييديه نهايي نيز دريافت كند، 3 سياره جديد به شمار سيارات منظومه شمسي افزوده خواهد شد.

اين كنفرانس 12 روز به طول انجاميد و در آن 2500 اختر‌شناس و دانشمند از سراسر جهان گردهم‌ آمدند تا ضمن ارايه تعريف دقيقي از «سياره» در مورد اين كه «پلوتو» سياره است يا نه نيز تصميم واحدي بگيرند.

اين تعريف از قرار زير است: يك سياره، بدنه صورت فلكي است كه داراي حجم كافي براي خود است و در عين حال با داشتن جاذبه خودي مي‌تواند بر نيروهاي جسم صلبي غلبه كند، پس در عين حال به نظر مي‌رسد كه يك سياره بايد داراي يك شكل كره‌اي با خاصيت پايداري و ايستابي باشد يك سياره در نزديكي يك ستاره قرار داشته و نه يك ستاره و نه يك قمر از يك سياره ديگر است.

به گزارش ايسنا، اخترشناسان اعلام كردند كه خرده سياره Ceres با توجه به تعريف ارايه شده كه كروي شكل هم هست، يك سياره كوتوله خواهد بود.

همچنين پلوتو يك سياره باقي خواهد ماند و قمر آن يعني Charon نيز يك سياره محسوب خواهد شد.

البته به رسميت شناخته شدن سياره بودن اين موارد اخير منوط به تاييديه نهايي اتحاديه‌ بين‌المللي اخترشناسان است

  
; ساعت ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸٥