هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

سيارات منظومه شمسی : ۸ يا ۱۰ تا ؟

 

پلوتون دنيايي كوچك و سردسير كه سي بار دورتر از زمين نسبت به خورشيد در حال گردش است از زمان كشفش تاكنون همواره در مقام سياره نهم قلمداد شده اما با كشف 313UB2003 (سياره دهم) اين جايگاه به خطر افتاده است.
   به گزارش ايسنا، كشف پلوتون در سال 1930 با وجود اندازه بسيار كوچكش و ساختاري كه با ديگر سيارات منظومه بسيار متفاوت بود، براي اخترشناسان جاي هيچ شكي نگذاشت كه آن را سياره نهم بنامند؛ البته پلوتون كوچك نمي‌توانست آشفتگي‌هاي مداري نپتون را توجيه كند از اين رو آن ها همواره به كشف سياره ي بزرگ دهم چشم دوخته بودند ولي با گذر زمان به جاي كشف غول دهم هر روزه دنياهاي يخ زده تازه اي از كمربند خرده سيارات (كويي پر) مي يافتند: «وارونا»، «كواوار»، «سدنا»، DW2004 و جالب اينكه هربار اين اندازه ها به اندازه پلوتون نزديك‌تر مي‌شد تا اينكه 313UB2003 با نام موقت «زينا» كه حتي از پلوتون هم كمي بزرگتر است كشف شد و بنا به گذشته بايد آن را سياره دهم مي‌ناميديم.
   اكنون زمان آن رسيده تا تعريفي دقيق تر از سياره داشته باشيم چرا كه به اين ترتيب تعداد سيارات منظومه خورشيدي مدام در حال افزايش خواهد بود. از اين رو انجمن بين المللي نجوم در مرداد ماه امسال جلسه‌اي خواهند داشت وبه دنبال آن سرنوشت پلوتون و «زينا» رقم خواهد خورد.
   آيا اين دو در خانواده سيارات خورشيدي جاي مي گيرند و يا آنها را تنها خرده سياراتي سرگردان خواهيم دانست كه از كمربند كويي پر به دور افتاده اند؟
   دكتر Marc Buie از رصدخانه «پرسيوال لاول» آريزونا تعريفي روشن از سياره دارد و قصد دارد آن را در جلسه انجمن به بحث بگذارد.
   وي معتقد است كه تعريف سياره بايد تا حد امكان ساده باشد و دو معيار را در آن درنظرگرفته است. يكي اينكه يك سياره آن قدر بزرگ نيست تا بتواند مانند ستاره ماده ي دروني اش را بسوزاند و ديگر اينكه گرانش آن بايد بتواند بر نيروهاي زمين شناختي و درونيش غلبه كند.
   اما اين تعريف پلوتون، زينا و بسياري از اجرامي كه پيش از اين در دسته قمر ها و خرده سيارات قرار داشته اند را نيز شامل مي شود و در نهايت منظومه ي شمسي بيش از 20 سياره خواهد داشت.
   به نوشته نجوم، شايد بهتر باشد، دسته‌اي جديد از سيارات را معرفي كنيم؛ يعني عطارد، زهره، زمين و مريخ - سيارات خاكي - مشتري، زحل، اورانوس و نپتون در گروه غول هاي گازي و پلوتون، زينا و اجرامي كه به زودي كشف خواهند شد را در دسته سوم جاي دهيم و يا شايد هم بهتر آن است كه پلوتون و زينا را از مقام سياره بر كنار كنيم.
   در هر حال از شهريور امسال خورشيد ما يا 8 سياره خواهد داشت و يا 10 تا.
   به اين ترتيب منظومه شمسي با 9سياره را براي هميشه به فراموشي خواهيم سپرد.

 

  
; ساعت ٧:۱٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢ امرداد ۱۳۸٥