هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

راه‌حل‌هاي عجيب و غريب دانشمندان براي نجات زمين از گرما

 

سايت بازتاب ۱۰/۴/۸۵

پيش‌بيني دانشمندان از اين‌كه به سرعت دماي زمين افزايش محسوس و غيرقابل‌تحملي خواهد يافت، آنان را واداشته تا هر راهي را براي سرد كردن سياره انسان‌ها بيازمايند.

به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب» به نقل از «نيويورك‌تايمز»، در چند دهه گذشته، عده‌اي از دانشمندان، راه‌حل‌هايي را براي مبارزه با گرم شدن زمين ارائه كرده‌اند؛ ايجاد موانع خورشيدي در مدار زمين براي سرد كردن زمين، ايجاد ابر براي بازتابش اشعه خورشيد به فضا و ايجاد بخار آب بيشتر توسط اقيانوس‌ها براي حذف گازهاي گلخانه‌اي.

رسانه‌ها به اين امر توجه زيادي نكردند، اما دانشمندان محيط زيست اعلام كرده‌اند كه تمركز اوليه آنان بايد بر كاهش توليد گازهاي گلخانه‌اي و جلوگيري از گرم شدن زمين باشد.

اما حال به طور كاملا برعكس، عده‌اي از دانشمندان جهان هشدار داده‌اند كه توجه به اين پيشنهادها به علت افزايش نگراني‌ها در مورد گرم شدن زمين، بيش از هر وقت ديگري مهم شده است.

دانشمندان كه نگران يك بحران سياره‌اي هستند، از دولت‌ها و گروه‌هاي خاص، خواسته‌اند تا در مورد راه‌هاي كاهش گرم شدن زمين تحقيق كنند.

اين طرح‌ها و مطالعات، جزيي از زمينه‌هاي مطالعاتي مهندس جغرافيايي است كه در مورد شكل دادن محيط زمين براي تأمين نيازهاي انساني است.

دكتر «سيسرون» از مجله تغييرات آب و هوا، از پيشگامان اين عرصه است كه با تلاش‌هاي خود، كوشيده جايزه نوبل مهندسي جغرافيايي را نيز تأسيس كند.

دكتر «پل كروتزن»، عضو مؤسسه «ماكس پلانك» آلمان، در زمينه شيمي، يكي ديگر از مهره‌هاي مهم اين عرصه است كه در سال 95 برنده جايزه نوبل نيز شد و در حال حاضر، مطالعات او خطرات و مزاياي سعي در سرد كردن زمين با تزريق سولفور به اتمسفر است.
اما دكتر سيسرون، نخستين و مهم‌ترين گام كاهش گازهاي گلخانه‌اي مي‌داند.

بسياري از دانشمندان نيز نظر خوبي نسبت به مهندسي جغرافيايي ندارند و خطرات آن را بيشتر از مزايايش مي‌دانند، اما به هر حال، زماني فرا خواهد رسيد كه دنيا نيازمند يك راه‌حل فوري و اضطراري در قبال گرم شدن زمين از اين طريق خواهد شد.

از اوايل دهه 60 قرن بيستم مطالعه براي مبارزه با گرم شدن زمين آغاز شد كه دانشمندان تئوري گرم شدن جهان را به وسيله توليدات انساني مطرح كرده و آن را تهديدي احتمالي و جدي براي آينده زمين دانستند، اما تا دهه 80 كه اين گرم شدن آغاز شد، كار جدي صورت نگرفت.

برخي دانشمندان بر اين باورند كه زمين 30 درصد نور خورشيد را به فضا منعكس و باقي آن را جذب مي‌كند. افزايش اين بازتابش‌هاي نور، مي‌تواند تا حد زيادي به سرد شدن زمين كمك كند.

دكتر «بروكر» از كلمبيا، پيشنهاد تزريق چند تن دي‌اكسيد سولفور به استراتوسفر را كرده؛ كاري كه توسط آتشفشان‌ها انجام مي‌شود. البته اين كار باعث افزايش باران‌هاي اسيدي خواهد شد.

از جمله ايده‌هاي ديگر كار گذاشتن فيلم‌هاي بازتابنده در صحراها يا جزاير پلاستيكي سفيد در اقيانوس‌هاي جهان است كه هر دو در جهت بازتابش بيشتر نور خورشيد به فضاست. ايده ديگر باروري درياها با آهن است كه باعث ايجاد توده‌هاي عظيم گياهي و نيز جذب دي‌اكسيد كربن مي‌شود.

منتقدان مهندسي جغرافيايي، خواستار كاهش استفاده از انرژي، توسعه منابع انرژي جايگزين و نيز كاهش توليد گازهاي گلخانه‌اي شده‌اند.

تلاش‌هاي بين‌المللي مانند پروتكل توكيو (كه آمريكا هيچ‌گاه آن را تصويب نكرد و چين و هند به عنوان جهان در حال توسعه نيز از آن حمايت نكردند) تأثيري در كاهش تهديد نداشته‌اند.

دانشمندان برآورد مي‌كنند كه دماي سطح زمين در اين قرن تا 10 درجه فارنهايت افزايش خواهد يافت.

  
; ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٥