هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

آيا گاليله می تواند جایGps را بگيرد؟

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- GPS از سال 1978 تا به امروز تنها سيستم موقعيت ياب ماهواره هاي جهان بوده است اما اروپاييان مي خواهند تا سال 2010 ميلادي با قرار دادن 30 ماهواره در اطراف زمين يک سيستم موقعيت ياب جديد را به بشر معرفي کنند.
   اما کارشناسان بر روي دقت سيگنالهاي ارسالي توسط ماهواره هاي گاليله دچار ترديد شده اند و بر اين باورند که ماهواره‌هايى مانند ماهواره‌هاى تلويزيونى و راديويى و يا حتى موتور لوكوموتيو و جرثقيل، دريافت سيگنال‌هاى ماهواره‌ را مختل مى‌كنند. احتمالا تا محدود‌ه‌اى به شعاع 10 متر دقت گيرنده‌ها به هم مى‌ريزد. در بدترين حالت مى‌توانند موجب شوند كه گيرنده به طور كامل از كار بيافتد و هيچ مكانى را نشان ندهد.
   كارشناسان مركز هوا و فضا آلمان به همراه مينى‌بوس حاوى تجهيزاتشان در سفري 10 روزه به دور آلمان اثر سيگنال‌هاي ماهواره‌يي مانند فرستنده‌هاي راديويي يا تلويزيوني و يا رادار بر روي گيرنده‌هاي مسيرياب گاليه را بررسي مى‌كنند.
   رفع اين مشکل از اين جهت داراي اهميت است که اختلال در ارسال سيگنا‌ل به ارزيابى نادرست موقعيت توسط ماهواره‌ى گاليله ‌منجر خواهد شد. اشتباهى كه مى‌تواند به قيمت جان انسانها تمام شود.
   به عنوان مثال به سيستم فرود هواپيما فكر كنيد، دقت بالا هنگام مه‌، زمانى كه تنها به دستگاه مسيرياب بايد اطمينان كرد. جايى كه كوچكترين اشتباه احتمالى بايد به سرعت هشدار داده شود تا بتوان به موقع فرود يا پرواز را لغو كرد. در اين زمان است که اهميت دقت بيشتر معلوم مي شود

  
; ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٥