هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

تغيير رنگ يك درياچه از آبي به قرمز تعجب دانشمندان را برانگيخت

ايرنا ‪۸۵/۰۳/۰۸‬

 

تغيير رنگ يك درياچه بر فراز كوه آتشفشاني در جزيره آمبي واقع در اقيانوس آرام جنوبي از آبي به قرمز روشن حيرت دانشمندان را برانگيخته است.


به گزارش پايگاه اينترنتي آسوشيتدپرس، كوه مانارو يكي از چهار كوه آتشفشاني فعال در جزاير وانواتو است كه براي دومين بار طي ‪ ۱۲۲‬سال فعال شده است.

در حال حاضر دو دانشمند در جزيره آمبي، به بررسي درياچه يويي و نيز فعاليت زمين در كوه مانارو ‪ ۱۵۰۰‬متري مشغول هستند.

فوران كوه مانارو در سال ‪ ۲۰۰۵‬نيمي از ساكنان جزيره را وادار به ترك خانه هايشان كرد. در فوران سال ‪ ۱۸۸۴‬دهها تن از اهالي جزيره كشته شدند.

براد اسكات كارشناس آتشفشان اهل نيوزيلند رنگ درياچه را قرمز بسيار ديدني توصيف كرد و افزود تغيير رنگ احتمالا ناشي از يك فرايند شيميايي يا انتشار گاز حاصل از سنگهاي آتشفشاني ذوب شده يا مواد ديگري در درياچه است.

در هفته‌هاي اخير از سه كوه آتشفشاني ديگر در جزيره وانواتو يعني لوپوي ، ياسور و يك آتشفشان با دو دهانه در جزيره آمبرين به نام ماروم و بنبو خاكستر، دود، و بخار به فضا برخاسته است.

مانواتو از ‪ ۱۳‬جزيره اصلي تشكيل شده است كه در فاصله ‪ ۲‬هزار كيلومتري شرق استراليا واقع شده است.

  
; ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۸٥