هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

يافته‌هاي اخير دانشمندان درباره چگونگي مهاجرت يك كوه متحرك!

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: علمي

كوه متحرك مفهومي دور از ذهن به نظر مي‌رسد، ولي حداقل يكي از كوه‌هاي شناخته شده در گذشته جابجايي داشته است.

به گزارش سرويس «علمي» ايسنا، اين كوه حدود 50 ميليون سال پيش در مرز فعلي بين مونتانا و وايومينگ، جابجا شده است.

هنگامي كه تيغه 100 كيلومتري به نوعي از موقعيت خود جدا شده است و در حدود 100 كيلومتر به جنوب شرقي حركت كرده است، كوه هات بخشي از يك محدوده كوهستاني بزرگتر بوده است.

كوه مهاجر از سراسر دنيا زمين شناسان و ژئوفيزيكدانان علاقمند به حل معماي اين جابجايي بزرگ را جذب كرده است.

محققان از دانشگاه كلمبيا و بخش زيست محيطي و انرژي وايزمن اعلام كرده اند كه اين جابجايي براساس دايك‌ها بوده است كه شكاف‌هاي عمودي در سنگ مي باشند كه با گدازه هاي داغ كه به سمت زمين مي آيند، پر شده اند.

به نوشته پايگاه ملي داده‌هاي علوم زمين، در كوه هات اين دايك ها مسيري براي عبور گدازه ها با عمق 3 كيلومتر در آبخوان آهكي (لايه متخلخل، اشباع از آب) ساخته اند؛ سپس گدازه جوشان، آب را تا دماهاي بالا گرم كرده و باعث فشار سيال عظيمي مي‌شود.

محققان مدل رياضي (براساس تعداد دايك هاي كوه و ساختارهاي آنها) اين بررسي را گسترش داده كه به آنها اجازه محاسبه دماها و فشارهايي كه در پي كوه وجود داشته است را مي دهد.

نتايج نشان مي دهد كه تراوش گدازه داغ، آب لايه آبخوان را با فشار فوق‌العاده اي مواجه كرده كه نيروي كافي را براي جابجايي كوه هات فراهم كرده است.

 اين خبر به نقل از پايگاه ملی داده های علوم زمين کشور:

تحقيقات جديد دانشمندان نشان مي‌دهد ميليونها سال قبل كوهستاني در محل فعلي مرز ايالتهاي "مونتانا" و "ويومينگ" در آمريكا، در مدت تنها 30 دقيقه در حدود صد كيلومتر جابه‌جا شده ‌است. به گزارش سايت اينترنتي "لايوساينس"، زمين‌شناسان از سالها قبل با مشاهده تفاوت سنگهاي قله و نواحي پاييني كوه "هارت" متوجه شده بودند كه سنگهاي بخش بالاي اين كوه از ابتدا به همراه بخش پاييني كوه نبوده و در پي مهاجرت از جايي ديگر، بدين مكان منتقل شده‌اند اما چگونگي اين جابه‌جايي و مدت زمان رخ دادن آن همواره بدون پاسخ مانده بود. هم‌اكنون زمين‌شناسان موسسه "ويزرمن" و دانشگاه "كلمبيا" در آمريكا سناريوي جديدي را براي حركت اين كوه مطرح كرده‌اند كه بيان مي‌كند حجم عظيمي از مواد مذاب از زير كوه به بالا آمده و كوه را با سرعت باورنكردني جابه‌جا كرده‌ است. اين زمين‌شناسان با شبيه‌سازي‌هاي رايانه‌اي، چگونگي حركت كوه "هارت" در 50 ميليون سال قبل را بررسي كردند و متوجه شدند شكافهاي عمودي موجود در دامنه كوه جريان مواد مذاب را به سنگ‌هاي آهكي و مملو از آب زير كوه منتقل كرده و دماي مواد مذاب سبب تبخير آب محبوس در اين لايه‌ها شده ‌است. فشار بسيار زياد حجم عظيم بخار آب در زير كوه سبب اعمال نيرو به بالا و در نتيجه معلق شدن سنگها و سرخردن كوه شده‌ است و در نهايت كوه "هارت" در عرض تنها 30 دقيقه در حدود صد كيلومتر روي زمين سر خورده و جابه‌جا شده‌ است. دانشمندان عقيده دارند پديده سر خوردن كوه تنها منحصر به كوهستان "هارت" نبوده و ممكن است در ساير نقاط جهان نيز در شرايط مشابه رخ داده و يك فاجعه زمين شناسي را در پي‌داشته باشد. به گفته اين زمين‌شناسان، به طور مقال احتمال وقوع پديده‌اي مشابه در جزاير قناري وجود دارد كه چنين جابه‌جاي خطر رخ دادن يك "سونامي" بزرگ را نيز به دنبال خواهد داشت.

  
; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸٥