هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

احتمال مرگ ميليون‌ها نفر در اثر گرماي جهان

    

يک مؤسسه خيريه مشهور اخطار کرده است که تغييرات جوي تا پايان قرن تنها در افريقا به مرگ 184 ميليون نفر منجر خواهد شد.

به گزارش سرويس ايسنا، سيل‌ها و قحطي و خشکسالي که بر اثر تغييرات آب و هوا پيش مي‌آيد، تلاش براي کاهش فقر و گرسنگي را به باد مي‌دهد.

طبق گزارش جمعيت «کريسشن ايد» کشورهاي ثروتمند بايد به کشورهاي فقير کمک کنند که از سوختهاي غيرفسيلي مانند انرژي خورشيدي استفاده کنند.
نمايندگان حدود 190 کشور براي بحث درباره تغيرات اقليمي در بن در آلمان گرد آمده‌اند.

جمعيت يادشده در گزارشي تحت عنوان: «آب و هواي فقر: واقعيت‌ها، ترس‌ها و اميدها»، مي‌گويد که کشورهاي غني بايد وابستگي خود را به سوختهاي فسيلي کاهش دهند و به کشورهاي فقير کمک کنند که مصرف سوختي خود را به منابع خورشيدي، بادي و موجي منتقل سازند.
بر پايه اين گزارش، تغييرات جوي همچنان به شدت ادامه خواهد يافت.

ملل فقير بار فاجعه را به دوش دارند، پس ما از کشورهاي ثروتمند تقاضا مي کنيم که دست به اقدام بزنند، زيرا سطح درياها بالا مي‌آيد، بيابان‌ها توسعه مي‌‌يابند، سيل‌ها و توفان‌هاي بيشتري جاري مي‌شود.

«جان مک گي»، نويسنده گزارش عقيده دارد که با خرج 50 ميليارد دلار تمام بخش صحرايي افريقا مي‌تواند به منبع انرژي خورشيدي منتقل شود.
وي مي‌افزايد: 50 ميليارد دلار درست معادل مبلغي است که اين قاره بايد براي سوختهاي نفتي پرداخت کند.
طبق اين گزارش رشد اقتصادي با تکيه بر منابع قابل تجديد انرژي توان تازه‌اي مي‌گيرد.

منتقدان عقيده دارند که کشورهاي فقير بايد به هر شکلي که مناسب مي‌بينند به توسعه اقتصادي بپردازند.
با اين که دانشمندان بر سر دماي کره زمين اتفاق نظر ندارند، اما محاسبات نشان مي‌دهد که در سال 2100 دماي زمين تا 3 درجه افزايش خواهد داشت.

جمعيت «کريسشن ايد» عقيده دارد که عواملي مانند سيلهاي روزافزون و خشکسالي در مناطق آفت ديده از مالاريا، مرگ و مير را باز هم افزايش خواهد داد.

پيمان کيوتو که گاز کربنيک را عامل اصلي گرمايش زمين دانسته، کشورهاي درحال توسعه را از اجراي تعهدات معاف شناخته است. به علاوه ايالات متحده به پيمان نپيوسته است.

به نظر جمعيت «کريسشن ايد» کشورهاي توسعه يافته بايد تا سال 2050 به ميزان دو سوم از توليد گاز کربنيک خود بکاهند.

در گردهمايي دوروزه به مناسبت تغييرات اقليمي در بن، کشورهاي فقير از کشورهاي توسعه يافته مي‌خواهند که گام‌هاي مؤثرتري بردارند.
ملل فقير، کشورهاي ثروتمند را مسئول وضعيت نابسامان فعلي مي‌دانند.

طبق پيمان کيوتو کشورهاي توسعه يافته بايد تا سال 2008 و 2012 توليد گاز کربنيک را به ميزان 5/2 درصد نسبت به سال 1990 کاهش دهند.
گردهمايي بزرگي که از 17 تا 25 مي در بن برگزار مي شود، مقدمه‌اي براي بحث راجع به نحوه ادامه پيمان کيوتو پس از سال 2012 است.

سايت بازتاب

۲۵ ارديبهشت ۱۳۸۵ -۱۳:۳۸ كد خبر: ۳۹۱۴۸

  
; ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٥