هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

نظریه جنجالی جدید جهان حاضر را فرزند جهانی قدیمی‌تر می‌خواند


  یك گروه مشترك از دانشمندان آمریكایی و انگلیسی به تازگی نظریه جنجالی را در رابطه با تكامل جهان هستی مطرح كرده‌اند كه بیان می‌كند جهان دارای تولدها و مرگهای پی‌درپی بوده و جهان حاضر متولد شده از جهانی قدیمی‌تر است. 
 به گزارش سایت اینترنتی "بی‌بی‌سی‌نیوز"، نظریه تازه مطرح شده با دید مرسوم دانشمندان از جهان هستی در آن عمر جهان ‪ ۱۲‬تا ‪ ۱۴‬میلیارد سال برآورد می‌شود، متناقض بوده و احتمالا می‌تواند دلیل شتاب گرفتن روند انبساط جهان هستی را توجیه كند.
به گفته پروفسور "پائول اشتاینهاردت" از دانشگاه "پرینستون" در "نیوجرسی" آمریكا، در نظریه‌های مرسوم فعلی فرض بر این است كه تمام فضا، زمان، ماده و انرژی همگی در یك لحظه و با یك انفجار مهیب به نام "بیگ بنگ" بوجود آمده كه در پی این انفجار منبسط و به تدریج سرد شده و جهان را به شكل فعلی آن درآورده‌اند.
اما نظریه جدید از چرخه‌ای نام می‌برد كه در آن دائما یك جهان هستی متولد شده و پس از مدتی نابود می‌شود و پس از مرگ آن جهان، جهانی جدید متولد می‌شود.
"آلبرت اینشتین" در دهه ‪ ۱۹۲۰‬میلادی و در حین خلق تئوری نسبیت خود، از یك ثابت فیزیكی به نام "ثابت انتظام جهان هستی"(‪(Cosmologoical Constant‬ برای توجیه ایده ثابت و ساكن بودن جهان، نام برد.
معادله‌های اینشتین در آن زمان نشان داد جهان تحت تاثیر نیروی جاذبه خود، خواهان از هم فروپاشیدن است و ثابت فیزیكی مذكور بیانگر نیروی عظیمی مربوط به فضای خالی جهان است كه در برابر این فروپاشی مقاومت می‌كند.
مشاهدات و تحقیقات نجومی بعدی دانشمندان نشان داد كه جهان نه تنها در حال انقباض نبوده بلكه در حال گسترش و انبساط است و خود اینشتین نیز بعدها این موضوع را پذیرفت.
با این وجود در سال ‪ ۱۹۹۸‬و در پی كشف شتاب گرفتن روند انبساط جهان، بیان دیگری از ثابت فیزیكی یاد شده مطرح شد و محاسبه مقدار دقیق این ثابت نشان داد مقدار آن بسیار كمتر از تصورات اولیه بوده و دلیل كوچكی این ثابت همچنان یكی از بزرگترین معماهای علم فیزیك محسوب می‌شود.
هم‌اكنون دانشمندان در تحقیقات تازه خود توجیه جدیدی برای كوچك بودن ثابت فیزیكی یاد شده مطرح كرده‌اند. به گفته این محققین، زمان مدتها پیش از انفجار بزرگ موسوم به "بیگ بنگ" آغاز شده و این بدان معناست كه قبل از جهان فعلی، جهان دیگری وجود داشته و به علاوه جهان فعلی بسیار كهنسال‌تر از تصورات پیشین است.
تحقیقات این دانشمندان نشان می‌دهد ماده موجود در جهان فعلی در آینده با "ماده تاریك" موجود در جهان برخورد كرده و جهانی كاملا جدید و متفاوت از جهان فعلی خلق خواهد شد و این بدان معناست كه هر جهان، خود از جهانی قدیمی‌تر بوجود آمده و با فروپاشی خود جهانی جدید را بوجود خواهد آورد. 
 

به نقل از : aftab.ir

  
; ساعت ۱:٥٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٥