هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

گزارش مقدماتي زلزله درود – لرستان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

واحد خبر پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور - زمين لرزه اي به بزرگي 6 ريشتر ( موسسه ژئوفيزيک، دانشگاه تهران ) حوالي دورود در استان لرستان را لرزاند. اين زلزله در ساعت 4 و 47 دقيقه و 3 ثانيه به وقت محلي( 1 و 17 دقيقه و 2 ثانيه به وقت گرينويچ ) رخ داده است. مرکز سطحي اين زلزله در طول 48.87 درجه شرقي و 33.52 درجه شمالي و در عمق 25 کيلومتري بوده است. پيش از اين زلزله، دو پيش لرزه به بزرگاي 4.7 و 5.1 نيز به ترتيب در ساعتهاي 19 و 47 دقيقه و 9 ثانيه و 23 و 6 دقيقه و 20 ثانيه رخ داده است. پس لرزه هاي نيز در منطقه رخ داده است که بزرگترين آن در ساعت 5 و 1 دقيقه به وقت محلي به بزرگاي 5 جنوب بروجرد را لرزاند. بزرگاي اين زلزله توسط پژوهشکده زلزله شناسي و مهندسي زلزله 6.1، سازمان زمين شناسي آمريکا ( USGS) 5.7) و مرکز زلزله شناسي مديترانه و اروپا ( EMSC ) 5.7 اعلام نموده است.
   تا آخرين دقايق تهيه گزارش 41 کشته و 876 زخمي و تعداد 330 روستا خسارت وارد شده است. بيشترين خسارات به روستاهاي دشت سيلاخور در حد واسط درود و بروجرد وارد شده است. روستاهاي کنگان ازنا، لبان اوليا، سفيلاک گاراژ، ده حاجي، سفيد کن، عريان، فرمان آباد، دايچي، و چالانچولان بين 20 تا 80 درصد تخريب شده است. با توجه به مکان يابي رومرکز دستگاهي و تمرکز پسلرزه ها به نظر مي رسد گسل درود مسبب زلزله اخير بوده است.
   از جمله گسلهاي فعال منطقه مي توان به گسل اصلي زاگرس، گسل معکوس اصلي زاگرس، درود و نهاوند نام برد که در تاريخچه لرزه خيزي خود با زلزله هاي بزرگي همراه بوده است .
   با توجه به وقوع دو پيش لرزه بزرگ در منطقه مردم شب گذشته را در خيابانها به سر بردند و شايد دليل اصلي کاهش تلفات همين موضوع باشد.


  
; ساعت ٢:۱٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳۸٥