هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

ميزان گاز دي اكسيد كربن در جو زمين افزايش يافته است

ميزان گاز دي اكسيد كربن در جو زمين در سال گذشته ميلادي (‪ (۲۰۰۵‬به ميزان قابل توجهي افزايش يافت.

منابع اينترنتي روز چهارشنبه اعلام كردند براساس گزارش گروهي از دانشمندان آمريكايي كه تغييرات در ميزان گازهاي گلخانه‌اي در جو زمين را زير نظر دارند، جديدترين اندازه‌گيري‌ها نشان مي‌دهد مقدار گاز دي اكسيد كربن در جو زمين به ‪ ۳۸۱‬واحد در ميليون رسيده كه حدود ‪ ۱۰۰‬واحد از ميزان آن در دوره قبل از انقلاب صنعتي بيشتر است.

بر اساس اين گزارش، در سال ‪ ۲۰۰۵‬ميزان دي اكسيد كربن در جو زمين ‪۲۶‬ واحد در ميليون افزايش يافت كه بيشترين مقدار افزايش سالانه اين گاز در جو زمين در خلال ميليون‌ها سال گذشته است.

دانشمندان با نمونه‌برداري از هوا در نقاط مختلف جهان تغيير در تركيب جو زمين را زير نظر دارد و به گفته محققان، تغيير در مقدار گاز دي‌اكسيد كربن در سال گذشته ميلادي را بايد تحولي بي‌سابقه توصيف كرد.

سرپرست بخش بررسي گاز دي اكسيد كربن در يك موسسه آمريكايي گفت ارقام جديد، تاييدكننده روندي نگران‌كننده است كه در سال‌هاي اخير ادامه داشته و نشان‌دهنده آن است كه نرخ افزايش مقدار اين گاز در جو زمين در سي سال گذشته تقريبا دو برابر شده است.

به گفته وي، آنچه مايه نگراني بيشتر شده اين است كه نشاني از كاهش در اين روند ديده نمي‌شود و برعكس، مشاهده شده كه بر سرعت افزايش مقدار گاز دي اكسيد كربن در جو زمين افزوده مي‌شود.

گاز دي اكسيد كربن، ناشي از استفاده از سوخت‌هاي فسيلي، و گاز متان كه عمدتا از مزارع برنج، فضولات دام و حفره‌هاي دفن زباله متصاعد مي‌شود، مهمترين گازهاي گلخانه‌اي است.

اندازه‌گيري مقدار دي اكسيد كربن در جو زمين كه عمدتا ناشي از كاربرد سوخت‌هاي فسيلي است، از آن روي اهميت دارد كه دانشمندان معتقدند با رسيدن نسبت آن در جو به آنچه كه حد بحراني ناميده شده، ممكن است يك رشته تغييرات شديد در آب و هواي زمين بروز كند.

گازهاي گلخانه‌اي موجود در جو زمين به صورت عايقي عمل مي‌كند كه مانع از فرار گرماي خورشيد شده و در نتيجه، شرايط محيطي مساعدي را براي ادامه حيات در اين سياره فراهم آورده است.

پس از گذشت ‪ ۲۰۰‬سال از انقلاب صنعتي و بويژه در خلال چند دهه اخير، استفاده گسترده بشر از سوخت‌هاي فسيلي مانند چوب، زغال سنگ و فرآورده‌هاي نفتي بر سرعت آزاد شدن مقدار كربن موجود در اين مواد از طريق تركيب با اكسيژن و توليد گاز دي اكسيد كربن افزوده و با حبس كردن دماي بيشتري در جو زمين، به گرمايش جو زمين و تغييرات شديد در آب و هوا منجر شده است.


 

 

  
; ساعت ۱:٠٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٤ اسفند ۱۳۸٤