هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

وسعت مناطق خشک زمين در حال افزايش است

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور - بي بي سي: گزارش تازه اي که توسط ائتلافي از دانشمندان تهيه شده است حاکي است که گسترش بيابان هاي زمين يک معضل فزاينده است که تلاش هاي جهاني براي مقابله با فقر و گرسنگي را به خطر مي اندازد. اين گروه مي گويد که مديريت غلط در بخش کشت و استفاده سوء از شبکه هاي آبياري در برخي مناطق، فشار غيرقابل تحملي بر نواحي خشک وارد آورده است. اين تيم که تحت نظارت سازمان ملل است تخمين مي زند که وضعيت 10 تا 20 درصد مناطق خشک هم اکنون بدتر شده و هشدار مي دهد که در صورت تغيير نيافتن عادات بشر، اين مناطق لم يزرع خواهد شد و زندگي ميليون ها نفر را ناگوارتر خواهد کرد. گزارش آنها تحت عنوان "اکوسيستم ها و رفاه بشر: بيابان زايي" آخرين سندي است که توسط پروژه "ارزيابي هزاره اکوسيستم" (MA) تهيه مي شود. اين مطالعه چهارساله با هزينه 22 ميليون دلار و با کمک 1300 کارشناس از 95 کشور جهان انجام شده و دقيق ترين معاينه وضعيت مناطق خشک زمين تا به امروز توصيف مي شود. نويسندگان اين گزارش مي گويند که جلوگيري از تنزل مناطق خشک به مناطق بياباني يک مشکل عظيم جهاني است. آنها مي نويسند: "با توجه به ميزان جمعيتي که در مناطق خشک زندگي مي کنند، شمار کساني که از بدل شدن آنها به بيابان زيان خواهند ديد احتمالا بيش از هر مشکل زيست محيطي ديگر معاصر است."
  
   طوفان غبار
   مناطق خشک 41 درصد سطح خشکي هاي زمين را مي پوشانند و در حال گسترش هستند. اين مناطق محل سکونت تقريبا دو ميليارد انسان از جمله فقرزده ترين مردمان در آسياي ميانه و شمال آفريقاست. يکي از بزرگترين مشکلات اين است که با خشک تر شدن زمين، خاصيت حاصلخيزي آن از بين مي رود. اين وضع باعث افزايش فقر و افزايش شمار پناهجويان مي شود. نويسندگان اين گزارش تخمين مي زنند که طي 30 سال آينده توام با خشک تر شدن زمين هزاران نفر نيازمند نقل مکان به سکونتگاه هاي تازه و روي آوردن به عادات تازه خواهند بود. اين گزارش مي گويد که دامنه تاثير اين پديده از نواحي خشک بسيار فراتر مي رود. طوفان هاي غبار از صحراي گبي در آسيا و صحراي آفريقا مسوول مشکلات تنفسي در مناطقي به دوردستي آمريکاي شمالي خواهد بود. اوريل سافريل، استاد دانشگاه عبري بيت المقدس و از نويسندگان اين گزارش گفت که فشار جمعيتي و مديريت غلط زمين از عوامل اين روند است. مديريت بهتر کشت، آبياري دقيقتر و اتخاذ استراتژي هايي براي ايجاد اشتغال براي مردمي که در نواحي خشک زندگي مي کنند مي تواند به حل مشکل کمک کند.

  
; ساعت ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ اسفند ۱۳۸٤