هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

مدفون شدن کامل يک روستا در اثر زمين لغزش در فيلی پين

 

 

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- بروز زمين لغزش در يک روستا در فيليپين باعث مدفون شدن کامل ده ها خانه در اين روستا شد. اين زمين لغزش که در صبح جمعه در روستاي Guinsaugon در جزيره Leyte واقع در 670 کيلومتري جنوب مانيل پايتخت فيليپين اتفاق افتاد باعث مدفون شدن بيش از 200 نفر و مفقود شدن بالغ بر 1500 نفر ديگر از سکنه روستاي فوق شد. در اثر اين زمين لغزش يک مدرسه با تعداد نا مشخصي از دانش آموزان آن در زير گل مدفون شدند. بارندگي هاي شديد در طول 2 هفته گذشته در منطقه باعث بروز اين لغزش شده است، در طول 10 روز گذشته در حدود 200 سانتيمتر بارندگي در منطقه گزارش شده است. يک زمينلرزه خفيف با بزرگاي 2.6 قبل از بروز زمين لغزش منطقه را لرزانه است که گر چه به نظر نمي رسد به اندازه کافي براي بروز اين لغزش به تنهايي بزرگ باشد ولي از مي تواند جزء عوامل محرک اين لغزش بوده باشد. امداد رسانان صليب سرخ جهاني در حال امداد و تلاش براي نجات اهالي مي باشند اگر چه بروز بارندگي شديد در منطقه همچنان مانع از امداد رساني کامل شده است.
مقامهاي محلي شماره كشته‌شدگان رانش زمين در يكي از روستاهاي فيليپين را كه صبح روز گذشته اتفاق افتاد، بيش از دو هزار نفر پيش‌بيني مي‌كنند. به گزارش روز شنبه خبرگزاري مالزي (برناما) " هرميجيلدو كاستيل " مسوول عمليات نجات در منطقه اعلام كرد كه تا كنون 109 جسد طي عمليات نجات كشف و 57 نفر از ساكنان مناطق آسيب ديده زنده پيدا شدند.
   خبرگزاري فيليپين (پنا) نيز از قول "دودي هرناندز" رابط نماينده منطقه در مجلس نمايندگان نوشت كه "روستاي گينسائوگون" در ايالت ليت جنوبي داراي 600 خانه مسكوني بوده و سه هزار نفر در آن ساكن بودند. فاجعه حدود ساعت 10 صبح روز جمعه بعد از يك هفته بارندگي شديد و در اثر يك زلزله خفيف روي داد. پنا گزارش داد: بر اثر رانش زمين هزاران تن گل و لاي از كوه مجاور بصورت آبشار روي روستا سرازير شد و تمام اهالي آن را به همراه 600 خانه مدفون كرد. بر اساس اين گزارش، در زمان وقوع حادثه حدود 300 نفر از دانش آموزان و معلمان مدرسه ابتدايي روستا در حال گذراندن كلاسهاي صبح خود بودند كه همه آنها در ميان گل و لاي دفن شدند. اخبارهاي دريافتي حجم رانش را عظيم اعلام كردند بطوري كه طول مسير گل‌ و لاي بجا مانده بيش از چهار كيلومتر و عمق آن بيش از شش متر پيش‌بيني مي‌شود. بر اساس گزارشهاي دريافتي در حال حاضر فقط راس شماري از درختان نارگيل منطقه آسيب ديده از سطح گل و لاي بيرون مانده است. به گزارش پنا پس از وقوع حادثه، "گلوريا آرويو" رييس جمهوري فيليپين دستور اعزام نيروي امدادي به منطقه از راه هوا، دريا و زمين را صادر كرد. شب گذشته بدليل تاريكي هوا، سست بودن خاك و همچنين بارش شديد، امداد رساني با مشكل مواجه بود. در حال حاضر امداد رساني به منطقه ادامه داشته و عوامل امدادي خواستار ارسال دارو، آب آشاميدني، پتو و غذا براي بازماندگان شدند.

  
; ساعت ٤:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ بهمن ۱۳۸٤