هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

تاثير آتشفشانها بر دماي زمين

زماني كه كوه آتشفشاني "كراكاتوآ" در سال ۱۸۸۳شروع به فعاليت كرد نه تنها بزرگترين صداي انفجار طبيعي را در جهان به وجود آورد بلكه موجب شد دماي اقيانوس هاي جهان كاهش يافته و از شدت ذوب شدن يخهاي قطب شمال كاسته شود.

"پيتر گلكلر" و همكارانش در آزمايشگاه ملي لارنس ليورمور در كاليفرنيا به اتفاق همكارانش به ساخت الگويي براي بررسي نحوه تاثير آتشفشانها بر روي دماي زمين پرداختند و اين الگو را با الگوي مربوط به مناطقي كه در آن آتشفشان وجود ندارد مقايسه كردند.

در ارزيابي اين الگوها، محققان آزمايشگاه ملي ليور مور در كمال شگفتي مشاهده كردند تاثير سردكننده آتشفشانها تا حدود يك قرن بعد از فعال شدن بر جاي مي ماند. به طور مثال اثر سرد كنندگي كراماتوآ تا اواسط قرن بيستم ادامه يافته بود.

آتشفشانهاي بزرگ مقادير زيادي خاكستر به درون جو زمين پرتاب مي كنند كه اين مواد مانع از رسيدن تابش خورشيد به زمين مي شوند و در نتيجه گرم شدن سطح زمين با كندي صورت مي گيرد.

اما گلكلر معتقد است در سالهاي اخير و در اثر بروز پديده گلخانه اي از ميزان تاثير آتشفشانها در تغيير دماي زمين كاسته شده است.

منبع: ايرنا

 

  
; ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ بهمن ۱۳۸٤