هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

سازمان ملل علت وقوع بلایای طبیعی سال ۲۰۰۵را کاملا طبیعی نمی داند

یک نهاد سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام کرد بخش عمده ای از بلایای طبیعی که در سال ۲۰۰۵میلادی گریبانگیر جهانیان شد کاملا طبیعی نبوده بلکه از دخالت های انسان ها نشات گرفته بود.


سازمان بهداشت جهانی ( (WHOگزارش داد عوامل گوناگون انسانی و طبیعی باعث بوجود آمدن فجایعی چون توفان های دریایی شده است.

"سیرو اوگارته" مشاور منطقه ای سازمان بهداشت "پن امریکن" ( (PAHOعدم آمادگی مناسب دولت ها و مردم برای مقابله با بلایای طبیعی را از عوامل اصلی بالا بودن تلفات هنگام وقوع بلایای طبیعی دانسته است.

در این گزارش به زمین لرزه بستر دریا در آسیای جنوب شرقی، توفان کاترینا، زمین لرزه قدرتمند در پاکستان و هند اشاره شده است.

"مارکو کوکیک" سخنگوی اداره اقدام هنگام بحران سازمان بهداشت جهانی می گوید در کنار افزایش بی رویه جمعیت جهان، کم توجهی به حفظ محیط زیست نیز در افزایش مرگ و میرها هنگام وقوع بحرانها نقش داشته است.

وی اظهارداشت شدت بلایای طبیعی در اطراف اقیانوس هند و دریای کارائیب بخاطر جنگل زدایی و تهی کردن مناطق ساحلی از گیاهان چندین برابر شده است.

کوکیک می گوید صنعتی شدن و اثرات آن نیز باعث افزایش تلفات هنگام وقوع بلایای طبیعی شده است. مثلا در اروپا برای بهره گیری بهتر از مسیرهای تجاری رودخانه ها، خط سیر آنها را تغییر داده اند که همین موضوع باعث وقوع سیلاب های متعدد در آلمان و فرانسه شده است.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، گرم شدن کره زمین و تغییرات جوی روزانه باعث بوجود آمدن طوفان های قوی بیشتری در مناطق کارائیب می شود و در کنار این مساله بر شمار خانه های بدون استحکام درحاشیه سواحل این مناطق نیز افزوده شده است.

منبع: ايرنا

  
; ساعت ٩:٢۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٧ دی ۱۳۸٤