هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

آسيب ديدگان دهه گذشته از مخاطرات طبيعی

 

 

 

 

   
  
واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور – بي بي سي: دست کم 2 ميليارد و پانصد ميليون نفر در دهه گذشته از فجايع طبيعي آسيب ديده اند. اين آماري است که سازمان ملل اعلام کرد و شصت درصد افزايش نسبت به يک دهه پيش از آن را نشان مي دهد. بيش از 478 هزار نفر در فاصله سالهاي 1994 تا 2003 در فجايعي چون زمين لرزه، سيل و گردباد کشته شده اند. آسيب پذيرترين افراد، کساني هستند که در کشورهاي در حال توسعه زندگي مي کنند. اين آمار در آستانه برگزاري يک کنفرانس جهاني منتشر شد که به کاهش صدمات ناشي از فجايع طبيعي مي پردازد و يک سيستم هشدار دهنده براي سونامي را بررسي خواهد کرد. اين نشست پنج روزه در شهر کوبه در ژاپن، روز سه شنبه، يک روز پس از دهمين سالگرد زلزله اي برگزار مي شود که اين شهر را لرزاند و جان شش هزار نفر را گرفت. چنين کنفرانسي قرار بود پيش از زلزله ويرانگر اقيانوس هند و سونامي که بيش از 158 هزار نفر در آن کشته شدند، برگزار شود.
  
   پيشگيري
   سيل و زمين لرزه، مرگبارترين فاجعه هاي طبيعي هستند و بر اساس آمار سازمان ملل، عامل مرگ بيش از نيمي از قربانيان هستند. هزاران مقام دولتي، کارشناس و صاحب نظر از سراسر جهان قرار است در کنفرانس کوبه حضور يابند تا راه حل هايي براي کاستن از شمار فزاينده قربانيان اين فجايع بيابند. انتظار مي رود که حاضران در اين نشست، طرحي براي يک سيستم هشداردهنده سونامي در اقيانوس هند تهيه کنند. همچنين تدوين برنامه هاي ديگري براي کاهش خطرات فجايع طبيعي، در دستور کار کنفرانس است. در آستانه نشست، يان اگلان، سرپرست عمليات امدادرساني سازمان ملل گفت به اين باور رسيده است که بايد توجه بيشتر به مساله پيشگيري از فجايع طبيعي و آمادگي براي رويارويي با اين حوادث معطوف شود. او گفت ما بايد چيزي بيش از يک گروه آتش نشاني باشيم.
  
  

 

  
; ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٥ دی ۱۳۸٤