هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

اگر زمين يک درجه گرمتر شود تغييرات بيسابقه ای پديد می آيد

http://www.bbcpersian.com

 

در حالی که سياستمداران در اجلاس مونترال کانادا درباره اقداماتی که ممکن است برای جلوگيری از گرمترشدن هوای کره زمين در آينده به عمل آيد سرگرم مذاکره اند، يک دانشمند بلندپايه در زمينه تغييرات جوی گفته است که جهان برای اين که بتواند با گرمتر شدن هوا مقابله کند تنها ده سال فرصت دارد و پس از گذشت اين مدت نجات کره زمين امکان پذير نخواهد بود.

دکتر جيمز هنسن، دانشمندی که برای اولين بار هشدارداد که در صورتی که توليد گازهای گلخانه ای در سطح فعلی ادامه يابد، هوای کره زمين بصورت فاجعه آميزی گرمتر خواهد شد، در جلسه کارشناسان تغييرات جوی در سانفرانسيسکو گفت که تنها يک درجه گرمتر شدن هوای کره زمين سبب خواهد شد که تغييراتی در آب وهوای کره زمين پديدار شود که از بيش از نيم ميليون سال تاکنون بی سابقه خواهد بود.

هم اکنون تحقيقاتی که توسط دانشمندان آمریکايی و کانادايی صورت گرفته نشان می دهد که مواد شيميايی که به مقدار زياد وارد جو می شود سبب شده که ترميم سوراخ شدن لايه ازن در قطب شمال بيش از مدتی که تصور می شد طول بکشد.

اين هشدار، خطر تغييرات جوی را از آنچه تا کنون تصور می شد قريب الوقوع تر می سازد، ولی دکتر هنسن گفت که اقدامات مصممانه در زمينه کارآيی انرژی بخصوص برای خودروها، می تواند به نوعی ايجاد ثبات کمک کند. دکترهنسن افزود که البته اين کارآيی بايد همراه با اتخاذ تدابيری برای کنترل گازهای گلخانه ای از جمله گاز متان باشد.

مقاومت در برابر اتخاذ تدابيرلازم

شرکت کنندگان در کنفرانس مورد بحث معتقد بودند که گروه های بخصوص ذينفع، از جمله صنايع اتومبيل سازی، سد راه اقدامات لازم می شوند. به عقيده اين کارشناسان، مردم سرعت وخيم تر شدن اوضاع جوی را درک نکرده اند و به اين موضوع توجه ندارند که آب شدن کوه های يخ در مناطق قطبی می تواند سبب شود که سطح آب اقيانوس ها در هر قرن بين يک تا پنج متر بالا بيايد.

دکتر دری امانوئل، ديگر از کارشناسان افزايش طوفان ها در سال اخير را ناشی از همين تغييرات جوی دانست و گفت برخلاف ادعای مقامات رسمی ذیربط در آمريکا افزايش تعداد اين طوفان ها صرفا يک روند طبيعی نيست.

دکتر امانوئل همچنين مقامات آمريکا را متهم کرد که مانع اظهار نظر دانشمندانی می شوند که با او در اين زمينه هم عقيده هستند.

مخالفت آمريکا با بحث از گرمايش زمين

در همين حال، در کنفرانس تغييرات جوی سازمان ملل متحد در مونترال، هيئت آمريکايی با پيشنهاد کانادا مبنی بر آغاز مذاکرات رسمی در مورد نحوه جلوگيری از گرم تر شدن هوای کره زمين مخالفت کرده است.

مخالفت آمريکا در حالی است که چهارشنبه، ۷ دسامبر، مرحله نهايی اين مذاکرات شروع می شود در حالی که چندين مسئله مهم حل نشده باقی مانده اند.

از ده روز قبل تا کنون مقامات ارشد سرگرم بحث و گفتگو در اين زمينه بوده اند و در خارج محل کنفرانس، طرفداران محيط زيست و دانشگاهيان سرگرم پخش جزواتی بوده اند که در آن برخی دولت ها در گرمتر شدن هوای کره زمين مقصر معرفی شده اند.

مقامات شرکت کننده در کنفرانس در باره شمار زيادی از مسائل عملی که بيشتر درباره راه های اجرای پيمان کيوتواز جمله کاهش توليد گازهای گلخانه ای به توافق رسيده اند و آنچه که اکنون باقی مانده موضوعات دشوارتر بخصوص دستورکار سياسی است.
مهمترين موضوع، نحوه برخورد با مسئله گرم تر شدن هوای کره زمين درآينده است و دولت کانادا در اين زمينه پيشنهاداتی داده است که ناظر بر کاهش توليد گازهای گلخانه ای توسط کشورهای صنعتی است.

به نظر می رسد که واکنش به اين پيشنهادات عمدتا مثبت بوده است و چين و استراليا که با مفاد پيمان کيوتو در مورد کاهش گازهای گلخانه ای مخالفت کرده بودند از جمله کشورهايی اند که اين پيشنهادات را پذيرفته اند.

ولی هند، کشورهای عضو اوپک و مهمتر ازهمه آمريکا هنوز تسليم اين پيشنهادات نشده اند.

  
; ساعت ۱:٥۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٤