هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

اینورژن چیست؟

 

اين روز های آلودگی تهران سبب تعطيلی مدارس شده و بيشترين سوالی که مطرح می شود اين است که علت بروز اين آلودگی چيست ؟و چرا اغلب در فصل های سرد سال اتفاق می افتد . مهمترين دليل وضعيت بحرانی هوای شهر های بزرگ صنعتی در تمام جهان بروز پديده اينورژن يا وارونگی هواست .

 در شرايط عادی به علت صعود هوای گرم و سبک نزديک زمين و جايگزين شدن هوا سرد و سنگين قسمت های فوقانی آتمسفر نوعی پالايش در هوای محلی اتفاق می افتد . اما چنانچه به دليل ورود يک جبهه هوای پايدار که از مشخصات آن سردی دمای آن است . ممکن است جای هوای سرد قسمت فوقانی با هوای گرم قسمت پايينی عوض شود و نوعی وارونگی در شرايط لايه های آتمسفر بوجود آيد .

در نتيجه امکان صعود هوای رگم و سبک و طبعا آلوده به لايه های بالايی وجود نخواهد داشت و اصطلاحا مواد آلاينده در نزديکی سطح زمين به دام می افتند . موجب بروز حالت بحرانی می شوند.

از علائم بروز اين حالت . کاهش شفافيت آتمسفر  و کاهش ديد ؛سوزش چشم ُ؛سوزش گلوو سردرد است . بخصوص برای کودکان و بيماران تنفسی که مجاری تنفسی آنان بسيار حساس است تفس چنين هوايی موجب بروز بيماری های حاد خواهد شد . ورزش و انجام فعاليت های بدنی شديد در چنين هوای برای همه افراد مضر است . معمولا هر دوره اينورژن حدود ۷۲ ساعت به طول می انجامد . مگر آنکه جبهه پايدار ديگر به محل برسد و مدت عمر اين وضعيت را طولانی تر کند

در فصول سرد سال به دليل افزايش مدت زمان شب  مساله پايداری هوا تشديد می شود از اين رو اغلب اين پديده در اواسط پاييز تا اواسط زمستان رخ می دهد.

  
; ساعت ۱:٥٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٤