هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

كوه عظيم يخي در قطب جنوب در حال شكسته شدن است

ماهواره متعلق به سازمان فضايي اروپا تصاويري از يك كوه يخ عظيم در قطب جنوب را تهيه كرده است كه نشان دهنده تكه تكه شدن اين توده يخي مي باشد.


به اعتقاد مسوولان سازمان فضايي اروپا اين كوه يخ احتمالا بر اثر برخورد با بستر دريا دچار فشار و تنش دروني شده و در جهت خطوط گسل داخلي از هم گسسته و خرد شده است.

به گفته "داگلاس مك آييال" از دانشگاه شيكاگو كه از مركز پژوهش "مك مردو" در جزيره "رود آيلند" سرگرم پيگيري تحولات اين كوه يخ است اين نوع قطعه قطعه شدن احتمالا به منزله پايان حيات كوه يخ نيست.

اين كوه يخ كه با نام اختصاري "بي ‪-۱۵‬آ" (‪ (B-15A‬شناخته مي‌شود ‪ ۲‬هزار و ‪ ۵۰۰‬كيلومتر مربع وسعت دارد و بزرگترين قطعه در لايه‌هاي عميق يخ در منطقه راس آيس ‪ Ross Ice Shelf‬بود كه در مارس سال ‪ ۲۰۰۰‬از اين لايه‌ها جدا شد.

اين كوه عظيم يخ تا مدتي مانع از حركت قايقها در اطراف مركز پژوهشي مك مردو و نيز دستيابي پنگوئنها به محلهاي تغذيه خود در دريا بود.


  
; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٤