هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

سونامی و انتشار امواج صوتی در فضا

 

 

زمین لرزه و دریا لرزه دسامبر گذشته در جزیره سوماترا در اندونزی نه تنها موجب شد تا توده های کوه پیکر آب به شکل سونامی به سواحل متعددی در آسیای جنوب شرقی حمله ور شوند موجب انتشارامواج صوتی درفضا شد.

این امر به نوبه خود موجب شد تا دانشمندان بتوانند یک پدیده نادر طبیعی را رصد کنند: اینکه چگونه یک رویداد زمینی سبب می شود میدان مغناطیسی اطراف زمین دستخوش تغییر شود.

به نوشته نشریه علمی "جئوفیزیکس ریسرچ لترز " Geophys. Res. Lett توسیهیکو لیموری و همکارانش از دانشگاه کیوتو در ژاپن با مقایسه داده هایی که از تایلند، چین، و ژاپن جمع آوری کردند موفق شده اند درمیدان مغناطیسی اطراف زمین در بخشی که شهر فی مائی Phimaiدر تایلند را در بر می گیرد، به تپشهای مغناطیسی با طول موج بلند که صورت مجتمع و لوکالیزه داشتند دست یابند.

زمان ظهور این تپشها یا پالسها در میدان مغناطیسی و ماهیت آنها حکایت از آن دارد که این تغییرات مغناطیسی ناشی از امواج صدایی است که از حرکت توده های کوه پیکر آب در هنگام ظهور سونامی به وجود آمده است.

لیموری و همکارانش همچنین این نکته راکشف کرده اند که آتشفشان عظیم پیناتوبو Pinatuboدر سال ۱۹۹۱در جزایر فیلیپین به شیوه ای مشابه کره مغناطیسی اطراف زمین را دستخوش تغییر کرده است.

  
; ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٤