هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

چند قدم تا نابودی میانکاله

 

 

تالاب میانکاله از نظر جغرافیایی در جنوب شرقی دریای خزر قرار دارد و مجموعه عوامل طبیعی از جمله وضعیت مطلوب جوی و فراوانی غذا باعث شده تا تجمع بی نظیر انواع پرندگان، قازها، اردک ها، قوها، فلامینگوها، مرگوس ها، عقاب ها، درناها، پلیکانها و... را در این منطقه شاهد باشیم.
به گزارش خبرنگار سرویس «نگاهی به وبلاگ ها»ی ایسنا در وبلاگ http://miankalehsit.persianblog.ir نوشته شده است: بسیاری از این پرنده ها در طبقه بندی های بین المللی در ردیف پرندگان در حال انقراض قرار دارند و حتی جمعیت جهانی بعضی از این پرندگان به 10000 قطعه هم نمی رسد. در این منطقه می توان شاهد کلونی های بزرگی از پرندگان باشیم که در نوع خود بی نظیر است. ولی عوامل تهدید کننده زیادی هم در این منطقه موجب کاهش جمعیت آن ها می شود که بیشتر آن ها عوامل تهدیدکننده انسانی هستند.
*دسته های فلامینگو در تالاب میانکاله
صیادان که 70 درصد از آنها مهاجرانی هستند، از نواحی شرقی کشور در زمان خشکسالی که موجب مهاجرت عده کثیری از جمعیت شهرها و روستاها شده بود به این منطقه مهاجرت کرده و در مزارع و دامداری های این منطقه که اشتغال اکثر بومیان منطقه است، مشغول به کار شدند و بعدها روستاهای کوچکی را در اطراف تالاب بنا کردند، به طوری که امروزه جمعیت بومیان منطقه کمتر از مهاجران است. هجوم صنایع بزرگ به این منطقه در اوایل دهه 70 موجب ایجاد اشتغال کاذب زیادی در منطقه شده و موج دوم مهاجرت را با هجوم خیلی بیشتر در منطقه موجب شده است.
*شکار در تالاب بین المللی میانکاله
قول عظیم صنعت جسورانه تر از پیش همه مزارع و مراتع را بدون در نظر گرفتن استعدادهای منطقه درنوردید. این کار تا آن جا پیش رفت که به صورت مستقیم با کشیدن راه آهن از تالاب بین المللی لپوی زاغمرز که یکی از 28 تالاب بین المللی ایران است، اکوسیستم آن را تحت شعاع قرار داده و باعث نابودی زیستگاه پرندگان بومی و غیربومی شدند. در سمت دیگر شکار و صیدی که تا آن روز توسط انجمن های شکار طبیعت که بیش از 40 سال در این منطقه قدمت دارد در فصل خاصی و به صورت موردی صورت می گرفت از کنترل خارج شده و به شکل حرفه ای توسط مهاجرانی که از کار بیکار شده و در بحران اقتصادی قرار داشتند، شروع شد. آن ها بعد از این که کار خود را در صنایع از دست دادند، بناچار به دو سمت کشیده شدند. گروهی از آن ها به دلیل آن که خود زمانی ساکن مرزهای نواحی شرقی کشور بودند از ارتباط خود با آن جا سود برده و به خرید و پخش موادمخدر در منطقه که یکی از آسانترین راه های کسب درآمد است، پرداختند و این مسأله موجب شد که مصرف کننده های این مواد هر روز بیشتر و بیشتر می شدند و این مسأله بحران اقتصادی را در منطقه تشدید کرد و همچون آتش زیر خاکستر به جان مال مردم افتاد. گروهی دیگر که در زمستانهای سرد در تالاب میانکاله به دنبال صید، شکار بودند و مجبور بودند هفته ها از خانه و کاشانه خود دور باشند و برای حفظ خود از سرما و جبران انرژی از دست داده خود از موادمخدر استفاده کنند.
*دونیم کردن تالاب لپو توسط را ه آهن بندر امیرآباد
تالاب میانکاله به مرور زمان قتل گاهی مرگبار برای انواع پرندگان شد. به طوری که دیگر چون قبل بین قو که در حال انقراض است و چنگر هیچ فرقی قایل نبوده و با انواع روش ها و ابزارها به شکار آن ها می پردازند.
طبیعت منطقه دچار بحران شده است. رویکرد شکاربانی محیط بانان میانکاله کار را بیش از پیش سخت تر کرده و صیادان را به ارتشی استشهادی در مقابل طبیعت تبدیل کرده. دیگر صیادان که برای نان به صید حرفه ای می پردازند از کشته شدن و کشتن هم نمی هراسند؛ بارها در این سال ها دیده شده که به سوی محیط بانان حمله ور شده و قایق آن ها را درهم می شکنند، نیزارهایی که پرندگان در آنها زندگی می کنند به آتش می کشند. در تالاب به مقدار زیاد سموم شیمیایی ریخته و باعث کشته شدن پرندگان و ماهی ها می شوند و در مقابل هم محیط بانان تلافی جویانه کلبه های شکار آنان را به آتش می کشند، دام های آن ها را از هم می درند، قایق های آن ها را تصاحب می کنند و در بیشتر مواقع شکار آن ها را هم از چنگ در می آورند و در نتیجه نبرد برای زندگی به نابود شدن طبیعت می انجامد.
کشاورزان هم از کودها و سموم کشاورزی به صورت غیراستاندارد استفاده کرده و همواره پس آب های آن که مملو از آلاینده های شیمیایی و بیولژیکی است را به این نهرها سرازیر کرده و به واسطه نهرها و رودخانه ها که همه به سوی تالاب می روند وارد تالاب شده و فاجعه ای دردناک را موجب می شوند. تازه کار همین جا هم به اتمام نمی رسد و این روزها در همه جای این منطقه بحث این است که وزارت نفت به دنبال خرید زمین برای ایجاد پالایشگاه است. اگر این ایده ی دولت مردان ما به حقیقت بپیوندد، دیگر نام تالاب میانکاله و لپوی زاغمرز به تاریخ می پیوندد و این سرزمین زیبا و طبیعت سرشار از زندگی این منطقه به گورستانی از آهن و دود تبدیل می شود.
به امید آن روز که دیگر دفاع از طبیعت و جلوگیری از انقراض گونه های گیاهی و حیوانی شعاری کلاسیک برای دولتمردان در جهت کسب آرای بیشتر در بین مردم نباشد و همه دست به دست هم به پاسداری این میراث گرانبهای طبیعی بپردازیم.

منبع: ايسنا

  
; ساعت ۳:۱٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ آبان ۱۳۸٤