هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

سوراخ ایجاد شده در لایه اوزن کوچکتر شده است

سازمان هواشناسی جهانی وابسته به سازمان ملل اعلام کرده است که سوراخ لایه اوزن برفراز قطب جنوب کوچکتر شده است.

شبکه خبری "ای.بی.سی" استرالیا روز چهارشنبه به نقل از سازمان یاد شده گزارش داد که بزرگی سوراخ در لایه اوزن (اوزن هول) برفراز قطب جنوب در ۱۹ ماه سپتامبر به ۲۶میلیون و ۹۰۰هزار کیلومتر مربع رسیده است.

بر اساس این گزارش، در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۳میلادی مساحت سوراخ اوزن به ۲۹میلیون کیلومتر مربع رسیده بود که به گفته متخصصان امر یک رکورد محسوب می شد.

این گزارش حاکی است که اجرای پروتکل های جهانی محیط زیست نقش موثری در کاهش سوراخ لایه اوزن ایفا کرده اند.

به گفته "جیربرافن" متخصص لایه اوزن در سازمان هواشناسی جهانی، درصورت ادامه کاهش گازهای گلخانه ای انتظار می رود که همچنان از وسعت سوراخ لایه اوزن در دهه های آینده کاسته شود.

اوزون از لایه هایی کمربندی است که درجو زمین کشیده شده و نقش فیلتر برای پیشگیری از ورود پرتوهای زیان آور به زمین را بازی می کند.

به گفته دانشمندان انتشار بالای گازهای گلخانه ای بیشترین نقش را در تخریب لایه اوزن و تغییرات شدید آب و هوایی ایفا می کنند.

گاز کربنیک، متان، اکسید نیتروژن (نیتروس)، و کلروفلوروکربن ها(سی اف سی) از جمله گازهای گلخانه ای شمرده می شوند.

بر اساس کنوانسیون وین منعقده در ۲۰سال پیش و پروتکل مونترال در سال ۱۹۸۲میلادی استفاده از کلروفلوروکربن ها ممنوع شده است.

بر اساس پیمان کیوتو نیز امضاکنندگان این پیمان موظف هستند که حجم گازهای گلخانه ای را طی یک دوره زمانی ( ۲۰۰۸تا ۲۰۱۲میلادی) به طور میانگین ۵/۲درصد نسبت به سال ۱۹۹۰میلادی کاهش دهند.


 

منبع: ايرنا


 

  
; ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ مهر ۱۳۸٤