هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

اثر آب های زيرزمينی بر ميزان بارندگی

 

 

 
 
دانشمندان با بررسي اعماق کره زمين دريافتند طي مراحلي آب موجود در اين قسمت ها باعث افزايش بارندگي در سطح مي شود .
   به گزار ش خبرگزاري علوم ايران از پايگاه اينترنتي تراديلي، محققان در مطالعات منحصر به فرد ي نشان دادند که سيالات از اعماق 120 تا 180 کيلومتري زمين و در دماي 700 تا 1200 درجه سانتيگراد به طرف سطح زمين مي آيند .
   به گفته دانشمندان با وجود اينکه زمين عمدتا خاکي است ولي آب نقش عمده اي در زمين بازي مي کند . سطح زمين در صفحات بزرگي شکسته شده است که به سمت هم حرکت مي کنند با برخورد دو صفحه با هم يک صفحه مي تواند ديگري را به سمت مرکز کره فشار دهد و آب رابوسيله آن به اعماق زمين و جبه آن حمل کند با ورود آب به بخش دروني زمين ، اين مابع از درون سنگهايي موسوم به هيدروس عبور مي کند . اين سنگ ها پرآب و مرطوب هستند .
   اين سنگ هاي معدني آبدار در اعماق 50 تا 200 کيلومتري مي شکنند و ذوب شدن سنگها در نواحي آتشفشاني را تسهيل مي کنند و باعث فوران آتشفشاني و نهايتا دوباره ساخته شدن پوسته زمين مي شوند . اين آتشفشان ها گازهاي زيادي مانند دي اکسيد کربن در جو رها مي کنند که اين گازها باعث ضخيم شدن ابرها و بارش باران مي شود و به اين صورت آب حمل شده به داخل زمين در ميزان ريزش باران اثر مي گذارد .
   به علاوه تحرک و پويايي آب دراعماق دريا باعث بازيافت ساير عناصر مانند کروم ،نيکل و واناديوم
   مي شود .
  

 

  
; ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٤