هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

توفان‌هاي كاترينا و ريتا ناشي از گرم شدن جو زمين است

 

تهران، ايرنا ‪۸۴/۰۷/۰3‬

توفان‌هاي "كاترينا" و"ريتا" با ويراني‌هايشان، صحت اين جمله را نشان دادند كه توسعه پايدار اقتصادي تنها در توازني منطقي با محيط زيست امكان پذيراست و تخطي از آن به معني نابودي بشريت خواهد بود.


به گزارش پايگاه اينترنتي بي‌بي‌سي: اگر چندين كره زمين وجود داشت و اگر بشريت به دانش، علم و هشدارهاي متخصصان در قبال محيط زيست نيز مجهز نبود، آنگاه رفتار انسان‌ها در قبال اين كره خاكي شايد قابل فهم بود ولي متاسفانه‌اينگونه نيست.

جمعيت جهان اكنون به ‪ ۶‬ميليارد و يك صد ميليون نفر رسيده‌است و تا پايان نيمه‌اول اين قرن به بيش از ‪ ۹‬ميليارد نفر خواهد رسيد و جمعيت ‪ ۴۹‬كشور توسعه نيافته نيز سه برابر خواهد شد واز ‪ ۶۶۸‬ميليون به يك ميليارد و ‪۸۰۰‬ ميليون نفر خواهد رسيد.

آخرين گزارش صندوق جهاني حيات وحش نشان مي‌دهد كه‌انسان در هوا، دريا و خشكي با سرعتي معادل ‪ ۲۰‬برابر توانايي طبيعت براي تجديد و احياي منابع مزبور در حال مصرف منابع طبيعي است.

گمانه‌زني‌ها حاكي از آن هستند كه مصرف بي‌رويه منابع طبيعي تا سال ‪۲۰۵۰‬ ميلادي به ‪ ۲۲۰‬درصد كل ظرفيت منابع موجود بالغ خواهد شد.

هم اكنون بيش از ‪ ۱۱‬هزارگونه از جانداران با خطر انقراض رو به رو هستند و در آينده نزديك يك چهارم پستانداران و خزندگان، يك پنجم دوزيستان، ‪۳۰‬ درصد از ماهيان و ‪ ۱۲‬درصد از پرندگان كره زمين از بين خواهند رفت ومسئول تمامي اين‌ها انسان است.

بنا به گزارش بي‌بي‌سي: افزايش مصرف سوخت‌هاي فسيلي درآمريكا،اروپا و آسياي جنوب شرقي به ويژه چين از دهه شصت ميلادي به بعد، همواره سير صعودي داشته‌است.

مصرف نفت، گاز و ذغال سنگ موجب انتشار دي‌اكسيد كربن و ديگر گازهاي گلخانه‌اي مي‌شود كه حرارت خورشيد را در سطح زمين به دام مي‌اندازد و موجب افزايش دماي اتمسفر و بدين ترتيب آب درياها و اقيانوس‌ها مي‌شود.

قدرت توفان‌هاي كاترينا و ريتا، حاصل و نتيجه‌اين پديده‌است، امااين پديده روي ديگري هم دارد و آن خشك سالي و قطحي در ديگر نقاط جهان است.

در حالي كه مصرف آب جهان طي قرن گذشته ‪ ۶‬برابر شده، هم اكنون بيش از يك ميليارد نفر در سطح جهان از دسترسي به آب آشاميدني سالم محروم هستند.

سال‌ها پيش به هنگام برگزاري كنفرانس ريو، "جرج بوش" (پدر) گفت كه ما در مورد نحوه زندگي آمريكايي اجازه بحث نمي‌دهيم و امروز هم دولت "جرج دبليو بوش" در همه كنفرانس‌هاي سازمان ملل سياستي را پيش مي‌برد كه حاوي نكات تعهد آور نباشد.

دولت آمريكااز امضاي پروتكل "حفاظت از اتمسفر كيوتو" به بهانه تاثير آن بر رشد اقتصادي سرباز مي‌زند ولي اكنون خود وزارت انرژي آمريكا نيز به‌اين نتيجه رسيده‌است كه كاهش گازهاي گلخانه‌اي براي خانوارهاي آمريكايي مبلغ ‪ ۷۸‬دلار در سال هزينه برمي‌دارد كه تا سال ‪ ۲۰۲۵‬ميلادي درآمد ناخالص ملي يك دهم درصد كاهش مي‌يابد.

بي‌بي‌سي گفت: توفان‌هاي كاترينا و ريتا با ويراني‌هايشان به آمريكا و كشورهاي صنعتي واز همه مهمتر به‌انسان‌ها، صحت اين جمله را نشان دادند كه توسعه پايدار اقتصادي تنها در توازني منطقي با محيط زيست امكان پذيراست و تخطي از آن به معني نابودي بشريت خواهد بود.


  
; ساعت ۸:٤۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٥ مهر ۱۳۸٤